Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yabancılar Didim’den Kaçıyor

Dolandırılan yabancılarla ilgili Avrupa basınında çıkan haberler, yatırımcıların başka ülkelere yönelmesine neden oldu. Aydın’ın Didim ilçesinde, yaklaşık 10 bin İngiliz konut satın aldı. Ancak 300’ü tapularını alamadıkları için mahkemeye başvurdu. Didim Emlakçılar Derneği Başkan Yardımcısı Sevim Külekçi, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Alanya ve

Milliyet Gazetesi
1 Yabancılar Didim’den Kaçıyor

Türkiye’de gayrimenkul alırken dolandırılan yabancıların sayısının artması, Ege ve Akdeniz kıyılarında inşaat ve emlak sektörünü bitme noktasına getirdi. Dolandırılan yabancılarla ilgili Avrupa basınında çıkan haberler, yatırımcıların başka ülkelere yönelmesine neden oldu.

Aydın’ın Didim ilçesinde, yaklaşık 10 bin İngiliz konut satın aldı. Ancak 300’ü tapularını alamadıkları için mahkemeye başvurdu. Didim Emlakçılar Derneği Başkan Yardımcısı Sevim Külekçi, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Alanya ve Antalya’da 1000’in üzerinde dava açıldığını söyledi. Yabancılara gayrimenkul satışının yasa gereği Genelkurmay Başkanlığı’nca onaylanması gerektiğini belirten Külekçi, “Bu 3-6 ay sürüyor. Bazı emlakçılar başvuru bile yapmıyor. 3 yıldır tapusunu alamayan yabancı var. Kötü niyetli bazı emlakçı veya müteahhitler, sattığı evi tapuyu devretmediği için bir başkasına da satabiliyor” diye konuştu.

Ülkeye zarar veriyor

Yabancılara gayrimenkul satışlarının bir günde bitirilebilmesi, satış yapılamayacak askeri alanlar ve güvenlik bölgelerinin kadastro müdürlüklerine bildirilmesi için 2 yıl önce bir çalışma başlatıldığını da anımsatan Külekçi, “İşlemler kadastro müdürlüklerinde yapılsın. Aksi takdirde daha çok dolandırıcılık olayı olacak” dedi.

İngiliz ve İrlandalı emlak mağdurlarının kurduğu Adaleti Arayanlar Derneği, sorunu Avrupa Parlamentosu’na taşıdı. Yaklaşık 150 üyeli derneğin temsilcileri parlamenterlerle görüşmek için Brüksel’e gitti. İrlandalı parlamenter Jim Allister, Adalet Bakanlığı’na bir mektup göndererek,  şikâyetlerin dikkate alınmasını istedi.

Didim’deki evini kaybeden Evans çifti de AİHM’ye başvuruda bulunmak için harekete geçti. Evans çifti, Facebook’ta “Türkiye’deki Tapu Skandallarını Durdurun” adıyla bir grup oluşturdu. Grupta imza kampanyası da başlatıldı. Geraint Evans, “Yasal yolla ev alan pek çok insan evlerine ipotek konulduğunu ve haczedilerek başkalarına satıldığını öğrendi. Müteahhitlerden de paramızı alamıyoruz” dedi.

‘Dolandırıldım’ broşürü

Didim’de ev alırken dolandırılan Margaret MacDonald, geçen hafta üzerinde “Ben Türkiye’de ev alırken dolandırıldım, kimseye burada yatırımı önermiyorum” yazan bir broşür dağıttı. Belfast Telegraph, İrlandalı kadının mağduriyetini 28 Ağustos’ta haberleştirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabancilar-didimden-kaciyor_71848.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • çok iyi yapıyolar ingiltere'de işe yaramayan yaşlıları buraya gönderiyor ing hükümeti onların devleti onlara bakmasın diye, hadi yallah türkiye'ye. zamanında silahla alamadıkları topraklarımızı şimdi de parayla parselliyolar ben de avrupaya gittim gördüm bize hiç böyle davranmıyolar, ne olursa olsun bunlardan vatanımıza fayda gelmez bu budur teşekkürler YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!