Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Yabancılara En Az 10 Yıl Oturma İzni Verilmeli'

İşadamı Ali Ağaoğlu, yabancılara tanınan oturma izninin en az 10 yıla çıkarılması gerektiğini savundu.

yapi.com.tr
'Yabancılara En Az 10 Yıl Oturma İzni Verilmeli'

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Mütekabiliyet Yasası’nda yapılması beklenen yeni düzenlemeyle yabancılara oturma izninin bir yıla çıkarılmasının yetersiz olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı olarak bilinen MIPIM’da CNBC-e’nin sorularını yanıtlayan İşadamı Ali Ağaoğlu, Türkiye’nin belli bir miktar arazi alan yabancılara oturma izni vermesi gerektiğini belirterek, "Çevre ve Şehircilik Bakanı açıklama yaptı,  bir senelik bir oturma müsadesi verecek ama bence bu yeterli değil, başlangıç olarak olumlu bir haber. Bunu en az 10 yıla çıkarmamız lazım" dedi.

“KDV artışı kentsel dönüşümün önüne set çekti”

Konutta KDV artışını da değerlendiren Ağaoğlu, "Düzenlemeye değil, seçilen yönteme karşı çıkıyoruz" dedi. KDV artışının maliyetlere, dolayısıyla müşteriye yansıyacağına işaret eden Ağaoğlu, "Türkiye'de herkesin yeni ve nitelikli konuta ihtiyacı var. Çünkü deprem kuşağındaki bir ülke. Kentsel Dönüşüm Yasasını çıkardı ama peşinden de böyle bir yasayla bunun önüne set çekilmiş oldu" dedi.

'Kullanılan yöntem ölçülebilir değil'

Ağaoğlu, "Bir düzenleme yapılmasını biz de istiyoruz ama seçilen yöntem çok yanlış. Aynı bölgede yan yana iki arsanın bile imar durumuna göre fiyatı değişebiliyor. Dolayısıyla biz düzenlemeye değil seçilen yönteme karşı çıkıyoruz. Soyut bir kavram üzerine kuruldu yöntem. Halbuki metrekareden gidildiği zaman ölçülebilir bir şey var ortada. Öbür türlü şimdi belediyelerle arsa-metrekare rayiç eder tartışmaları başlayacak. Ölçülebilir bir yöntem değil" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabancilara-en-az-10-yil-oturma-izni-verilmeli_105778.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!