Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlar Odası'ndan Ali Ağaoğlu'na Yanıt!

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu'nun Mimarlar Odası'na yönelik söylediği sert sözlere, Mimarlar Odası'ndan yanıt geldi. Mimarlar Odası, Ağaoğlu'nun açıklamalarını "ciddiye alınması mümkün olmayan, saldırgan üslup" olarak tanımladı.

yapi.com.tr
Mimarlar Odası'ndan Ali Ağaoğlu'na Yanıt!

Mimarlar Odası yaptığı basın açıklamasında, odanın çalışmalarının ve bütçesinin yasalara uygun olarak saydam bir şekilde gerçekleşmekte olduğu belirtilerek,  denetime açık olduğu ifade edildi. Ayrıca açıklamada, Ağaoğlu'nun odaya ve yöneticilere yönelik bu açıklamaları ile ilgili yasal girişimde bulunulacağının da altı çizildi.

İşte Mimarlar Odası'nın Ali Ağaoğlu'nun açıklamalarına verdiği cevap metni...

Mimarlar Odası'nden Cevap

"03 Mart 2013 tarihinde kimi ulusal yayın organlarında bir gayrimenkul ve inşaat şirketi sahibi olan Ali Ağaoğlu‘nun daha önce pek çok kez olduğu gibi, Mimarlar Odası‘nı hedef alan, karalama, tehdit ve hakaret içeren hezeyan içerisinde açıklamalarını sürdürdüğü "Ağaoğlu‘ndan sert sözler" başlığı altında yer verilen haberlerden anlaşılmaktadır.

Son yıllarda uzman kuruluşlar ve toplum tarafından "doğa ve tarih yağması" olarak nitelenen sürecin başında yer alan bu şahıs tarafından fütursuz bir şekilde dile getirilen; "bilim, hukuk ve demokratik normlar" bakımından ciddiye alınması mümkün olmayan ve "saldırgan üslup" nedeniyle değerli kamuoyumuza açıklama yapmak gereği duyulmuştur.

Mimarlar Odası‘nın ve sözü edilen davaların muhatabı Ağaoğlu değildir !

Daha önce yeşil, ortak donatı ve konut alanından merkezi iş alanına dönüştürülen Ataşehir Bölgesine ilişkin ve son olarak kamuoyunda "Maslak 1453 Projesi" olarak bilinen "askeri alan ve askeri güvenlik bölgesini" "konut alanı" ilan ederek yapılaşmaya açan imar planlarına, bu planları yapan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı aleyhine dava açılmıştır. Planları yapan idarelere karşı açılan davalarda yargı; "imar planlarını kamu yararına, şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına" aykırı bularak iptal etmiştir. Özellikle "Maslak 1453 Projesi"nin gerçekleştirilmesine izin veren planlara ilişkin olarak yargı kararının; üst ölçek plan kararlarına uygun olmadığı, bu yerlerin konut alanına açılmasının deprem kuşağında yer alan İstanbul için risk taşıdığı, bölgenin doğal yapısının bozulacağı ve su kaynaklarının kirleneceği, planlanan alanın yanında yer alan orman alanının yapılaşma baskısına maruz kaldığı, mevzuat gereği alınması gereken kurum görüşlerinin plana aktarılmadığı" şeklindeki gerekçesi,  Odamızın bu planları yargıya taşımasındaki haklılığını açık bir şekilde göstermektedir.

Dava açmak demokratik hukuk devletlerinde anayasal bir haktır !

Mimarlar Odası kurulduğu 1954 tarihinden bu yana "kentlerin kimlikli, planlı ve sağlıklı gelişmesini" savunmuş ve bu yolda yoğun emek harcamaktadır. Bu çerçevede "Maslak 1453 Projesi" nin gerçekleştirilmesine izin veren imar kararında olduğu gibi, ülkemizin doğal ve kültürel değerlerinin yok olmasına, sağlıksız ve düzensiz kentleşmeye yol açacak şehircilik bilimine ve kamu yararına aykırı olan plan ve uygulamalara karşı davalar açmış ve açmaya devam etmektedir.

Hazırlanması aşamasında demokratik katılımcı yöntemler izlemek yerine halkı, sivil toplumu, Meslek Odalarını dışlayan, verilen görüşleri veya yapılan itirazları dikkate almayan yönetimlerin; kamu yararına, şehircilik ilkelerine, bilime ve hukuka aykırı imar kararlarına karşı yargıya başvuru hakkını kullanmaktan başka seçenek kalmamaktadır.

Yargı kararlarından çıkarları etkilenen söz konusu gayrimenkul ve inşaat şirketi sahibi tepkisini; anayasal ve yasal dava açma hakkını kullanan Odamızın bu girişimlerine "yargı çanak tutuyor" şeklinde, yargıyı da töhmet altında bırakan suç niteliğinde sözler sarf edecek kadar ileri taşımakta bir sakınca görmemektedir.

Odamızın çalışmaları ve bütçesi yasalara uygun olarak saydam bir şekilde gerçekleşmekte  ve denetime açıktır !

Mimarlar Odası 6235 sayılı TMMOB Kanunu ile kurulmuş olup, faaliyetlerini yasa ve yönetmeliklere göre sürdürmektedir. Bütçesi, gelir ve giderleri bu esaslara uygun olarak gerçekleşmektedir. Meslek kuruluşlarına öteden beri önyargısı olan bir kesimin politik bakış açısının ürünü olan bu asılsız ve mesnetsiz sözler, her yönüyle şeffaf, üyelerinin katılımı ve denetimine açık olan Meslek Kuruluşlarını karalama ve hedef göstermeden başka bir anlam taşımamaktadır.

Demokratik düzenin vazgeçilmez unsurlarından olan Sivil-Demokratik Toplum Kuruluşlarını ve Meslek Kuruluşlarını "kapatma"ya davet eden, Odamıza ve yöneticilerine hakaret içeren bu yakışıksız açıklamalar nedeniyle her türlü yasal girişimde bulunulacaktır. Bu vesile ile hukuka ve demokrasiye inanan Odamızın kamu ve toplum yararına çabalarını kararlılıkla sürdüreceğini bir kez daha değerli kamuoyumuza saygı ile duyuruyoruz".

MİMARLAR ODASI

Merkez Yönetim Kurulu

 

Ağaoğlu’ndan Mimarlar Odası ile ilgili ne söylemişti?

Ali Ağaoğlu, Mimarlar Odası ile ilgili sert sözler söylemişti.  Her projeden tasdik harcırahı adı altında milyonlarca lira tahsil edildiğini söyleyen Ağaoğlu, ‘Nerede o para açıklasın bakalım. Yaptığı tek şey yapılan her şeye karşı çıkmak. Hiçbir  zaman mükemmel plan yoktur. Muhakkak eksiği vardır. Desinler, bu planın burası eksik, bu şekilde yapılması lazım. Ama her yapılan plana itiraz et onu da yasal zemine taşı, yargı da buna çanak tutuyor’ demişti.

Ağaoğlu, Mimarlar Odası hakkında eleştirilerini daha da ileri götürerek, ‘Hayatında bir tane kibrit kutusu çizemeyecek mimarlar gidiyor orada bir şekilde yönetici oluyor. Projemle alakalı kesinlikle hiçbir endişem yok. Şehir Plancılar Odasının projeyle ilgili itirazı reddedildi. Mimarlar odası kazandı o da yargı aşamasında. Zaten plan 2011 yılında yeniden revize edilmişti biz de ruhsatımızı 2011 yılına göre aldık ve devam ediyoruz. Basında da yanlış yazıldı. İptal olan eski imar planıdır.’ şeklinde konuşmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasindan-ali-agaogluna-yanit_105464.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!