Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yabancıya KDV İstisnasının Etkisi Sınırlı Oldu

Mayıs başında yürürlüğe giren yabancıya ve gurbetçiye KDV istisnası, bir önceki yıla göre 163, bir önceki aya göre ise 151 adet daha fazla konutun satılmasını sağladı.

yapi.com.tr
Yabancıya KDV İstisnasının Etkisi Sınırlı Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) bugün yayımladığı konut istatistikleri raporuna göre, mayıs ayında yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 artarak bin 775 oldu.

Yabancıya konut satışı bir önceki yılın aynı ayına göre 163, bir önceki aya göre ise 151 konut daha fazla gerçekleşti.

Yabancılara yapılan konut satışlarında, Mayıs 2017’de ilk sırayı 530 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 442 konut satışı ile Antalya, 123 konut satışı ile Trabzon, 120 konut satışı ile Bursa, 92 konut satışı ile Yalova ve 69 konut satışı ile Mersin izledi.

Nisan ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 245 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 185 konut ile Suudi Arabistan, 169 konut ile Kuveyt, 99 konut ile Rusya Federasyonu ve 81 konut ile Afganistan izledi.

Yabancıya KDV'siz konut satışı 5 Mayıs itibariyle yürürlüğe girdi. Ocak ayından bu yana da Türkiye’de en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alan yabancıya vatandaşlık hakkı tanınıyor. Uygulamadan yaranlanan yabancılar ve gurbetçiler, satış bedelinin en az yarısını satış işleminden önce döviz olarak ülkeye getirmek zorunda. Kalan kısmı da 1 yıl içinde yine döviz olarak getiriliyor. Türkiye'ye banka yoluyla ya da gümrüklerde beyan edilmek suretiyle getirilmesi gerekiyor. Konut ve iş yerleri en az 1 yıl süreyle satılamıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabanciya-kdv-istisnasinin-etkisi-sinirli-oldu_159921.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!