Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yangın Güvenliğinde Yalıtım, Hayati Rol Oynuyor

Türkiye'de her yıl 25 Eylül - 1 Ekim tarihleri Yangın Haftası olarak kutlanıyor. Yalıtım ise binalarda “Yangın Güvenliği” sağlamada ve yangından korunmada hayati bir rol oynuyor.

yapi.com.tr
Yangın Güvenliğinde Yalıtım, Hayati Rol Oynuyor

Yangın güvenliğinin öneminin altını çizen İzocam, son dönemde geliştirdiği ve A1 sınıfı yanmaz ürün özelliğine sahip olan Endüstriyel Bina Levhası (EBL), Endüstriyel Bina Levhası R+ (EBL R+), Ara Bölme Levhası (ABL) ve Ara Bölme Levhası R+ (ABL R+) ile Cephe Levhası ve İzocam Mineral Tavan Levhası ürünlerinin yangın güvenliğindeki katkısını vurguluyor.

Yangın nedeniyle yaşanabilecek üzücü olayların önüne geçebilmek, can ve mal kaybı yaşanmasını önlemek için öncelikle binanın yangın güvenliğine sahip olması gerekiyor. Yangın güvenliği sağlamanın en etkili yollarından biri ise binalarda A1 sınıfı yanmaz özelliğe sahip ürünlerle yalıtım yapılması. Binalar inşa edilirken zeminden çatıya, duvardan döşemeye ve tesisata kadar uygulanan etkili yalıtım sistemleri ile hem yangın güvenliği sağlanıyor hem de enerji tasarrufuna katkıda bulunuluyor.Yalıtımsız bir binada yangın esnasında alevler bir anda artarken, yalıtımında doğru malzemeler kullanılmış olan bina tutuşmuyor ve duman yaymıyor. Yangında en hayati konulardan biri olan binadaki kişilerin dumandan etkilenmesi engelleniyor. Yalıtım, yangından kaçış ve itfaiyenin yetişmesi süreçleri için daha uzun bir zaman kazandırıyor.

Son dönemde geliştirdiği ürünlerde ısı ve ses yalıtımının yanısıra yangın güvenliğine de odaklanan İzocam, uygulanacak yalıtımda uzman bir firmadan destek alınmasının, doğru malzemenin doğru yerde kullanılmasının, sistem bütünlüğüne dikkat edilmesinin ve ürünlerin işine hâkim ve donanımlı kişiler tarafından uygulanmasının çok önemli olduğunu vurguluyor.


Yangın Güvenliği için “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”te belirtilen yalıtım aşamalarına uyulmasının çok önemli olduğunu belirten İzocam Genel Direktörü Levent Gökçe yangın güvenliği konusunda şunları söyledi. “Yangın güvenliğinde yalıtım hayati bir rol oynuyor. Dış cephelerde, özellikle yüksek binalarda, giydirme cephe ve mantolamada mutlaka A1 sınıfı yanmaz ürünler tercih edilmeli.

İzocam olarak son dönemde geliştirdikleri ürünler hakkında da bilgi veren Gökçe şöyle konuştu. “Yangın güvenliği sağlayan, Ara Bölme Levhası (ABL) ve Ara Bölme Levhası R+ (ABL R+), Cephe Levhası, endüstriyel binalar için geliştirdiğimiz İzocam Endüstriyel Bina Levhası (EBL) ve İzocam Endüstriyel Bina Levhası R+ (EBL R+) ürünlerimizin hepsi A1 sınıfı yanmaz ürünler. Ara Bölme Levhası (ABL) ürünümüzü hafif ara bölmelerde kullanılmak üzere geri dönüşümlü malzemeleri kullanarak geliştirdik. Farklı kalınlıklarda üretilebilen ürün, ara bölme duvarlarda, ısı, ses yalıtımı ve A1 yanmaz ürün olma özelliği sayesinde yangın güvenliği sağlıyor. Ayrıca, düşük ısı iletim katsayısı ile Ara Bölme Levhası R+ (ABL R+) da farklı sıcaklık ve zamanlarda iklimlendirilen hacimler arasında daha enerji verimli ara duvarların teşkil edilmesini sağlıyor ve konforu artırıyor.