Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yangın Merdiveni Yük Deposu Oldu!

Başkent’te, yangın sırasında hayat kurtarması için zorunlu kılınan birçok binanın yangın merdivenleri, vatandaşların yük deposuna dönüştü. Merdivenleri ulaşıma kapatan eşyaların arasında boş tüplerin de olduğunu kaydeden vatandaşlar, “Bu ateşle baruta yaklaşmaktan daha tehlikeli. İnsanların canı hiçe sayılıyor” dedi.

yapi.com.tr
Yangın Merdiveni Yük Deposu Oldu!

Yangın sırasında ‘kurtuluş yolu’ olarak kullanılan çok katlı binaların yangın merdivenlerin ‘yük deposu’ haline dönüşmesi dikkat çekti.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, yangın merdivenlerinde yolu kapatan sandalye, uydu anteni, şemsiye ve tüp gibi eşyalar vatandaşların tepkisine neden oldu. Kurtuluş yolunun yük deposu gibi kullanılmasını eleştiren vatandaşlar, “Bu ateşle baruta yaklaşmaktan daha tehlikeli. İnsanların canı hiçe sayılıyor” dedi. Ankara İtfaiyeciler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Osman Şeheri ise, “Yeni kanuna göre yangın merdivenlerinin kullanılabilir olmasından apartman yöneticileri sorumlu olacak” hatırlatmasında bulundu.

Ne ararsan var

Yangın merdivenlerinin yalnızca vatandaşların kurtulması için değil, itfaiye ekiplerinin olaya müdahale edebilmesinde de etkili bir yol olduğunu belirten Şeheri, şöyle konuştu:

“Merdivenleri yürünebilecek hale getirmek gerekiyor. Aksi durumda çok büyük felaketler yaşanabilir.

Yönetici sorumlu

Yeni yapılan binalarda sıkıntı yok. Usullere uygun şekilde binalar yapılıyor. Ancak eski ruhsata tabi binaların tamamı risk analizi yaptıracak. Bu analizler sonunda uzmanlar raporlar hazırlayarak birisini apartman yöneticisine diğerini de Bakanlığa yollayacak.

Ağır para cezası

2014 Haziran sonuna kadar yapılacak analizler sonucunda görülen eksiklikler raporda belirtildiği takdirde artık apartman yöneticileri doğacak problemlerden sorumlu olacak. Eğer yangın merdivenlerinin tamamını kullanıma hazır hale getirmezlerse çok ciddi miktarda para cezalarına çarptırılacaklar. Eğer bu konuda yardım talep edilirse biz dernek olarak vatandaşlara yardımcı olacağız.”

Üç kat Allah'a emanet

İzmir Caddesi’ndeki bir yangın merdiveni görenleri hayrete düşürüyor. Sadece üç kata kadar çıkan merdiven üstte kalan diğer üç kata çıkmıyor. Olası bir yangın halinde alt kattakiler rahatça merdivene ulaşırken, diğer katlardaki vatandaşların ne yapacağı ise düşündürüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yangin-merdiveni-yuk-deposu-oldu-_107947.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!