Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yangın Söndürme Uçağı İhalesi İptal Edildi

THK'ya ait bakımları yapılmış uçuşa hazır 5 uçak 3 yıldır hangarda beklerken yapılan yangın söndürme uçağı ihalesi; uçak sayısı yetersiz, fiyatlar da yüksek olunca iptal edildi.

yapi.com.tr
Yangın Söndürme Uçağı İhalesi İptal Edildi

Pandemi nedeniyle giderek daha ağırlaşan ekonomik zorluklar yaşayan Türkiye, THK’nın uçakları hangarda bekletilirken yurtdışından milyonlarca dolar ödeyerek uçak kiralamak için uğraşıyor.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre; THK'ya ait filo, 2009 yılında bünyesine kattığı 9 adet CL-215 Bombardier yangın söndürme uçağı ile yurt içi ve yurt dışında sayısız başarılı operasyon gerçekleştirdi. Ancak Orman Bakanlığı son iki yıldır öyle şartnameler hazırladı ki THK uçakları ihaleye giremedi.

THK uçaklarını kullanmamakta ısrar eden iktidar, 2019 yılından bu yana yangın söndürme uçağı tedarikinde sıkıntı yaşıyor.

2019'da uçaksız kaldık
Türkiye uzun yıllardan sonra 2019 yılında ilk defa orman yangınlarıyla mücadelede uçaksız kaldı. Sadece helikopterlerle yapılmaya çalışılan mücadele sonucunda resmi rakamlara göre 11 bin hektarın üzerinde orman yandı.

Orman Bakanlığı 2020 yangın sezonunda, 4 uçaklık bir planlama yaptı. 20 Şubat 2020'de ihale düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bizzat Rusya'da görüp beğendiği Be-200 uçaklarının kiralanmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ruslar Ankara'ya kadar geldi ancak teklif vermedi. Başka teklif veren de olmayınca ihale iptal oldu.

Yeni ihaleye yangınlar başladıktan sonra, ancak 7 Mayıs'ta çıkabildi. İhale 21-b usulüyle gizli yapıldı. Kimseye duyurulmadan istenilen firmalar çağrıldı. Bu defa uçak sayısı 3'e indirilmesine rağmen sadece 2 uçak tedarik edilebildi.

Uçakta yaşanan eksik, drone ve helikopterlerle kapatılmaya çalışıldı. Hızla helikopter ihalesi açıldı. Yine 21-b usulüyle gizli yapılan ihalede 107 gün için bir helikoptere 23 milyon TL verildi. Yani uçaktan doğan açığı kapatmak için kiralanan helikoptere günlük 216 bin TL ödendi.

2021 için 5 uçak
Orman Bakanı Bekir Pakdemirli zorlu 2020'nin sonunda bu defa iddialı konuştu ve 2021 için 4 drone, 5 uçak ve 30 helikopterden oluşan bir filo kuracaklarını açıkladı.

Orman Bakanlığı 29 Ocak 2021 günü 5 uçak kiralamak üzere ihale açtı. Ancak ilgi olmadı. Olan da çok pahalıydı. 10 ton kapasite şartı konulan 3 uçak için yaklaşık maliyetin yüzde 12.70 üzerinde yüksek teklifler geldi. 5 ton kapasiteli 2 uçak için ise hiç teklif veren olmadı. 3 uçak için aşırı yüksek teklif geldiği, 2 uçak için hiç teklif verilemediği için ihalenin iptal edildiği açıklandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yangin-sondurme-ucagi-ihalesi-iptal-edildi_183970.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!