Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

YAPI 378 Mayıs Sayısı Bayilerde!

YAPI Dergisi’nin Mayıs sayısında Alataş Architecture & Consulting’in tasarladığı Beyoğlu’ndaki “İpera 25” projesine geniş yer veriliyor. Dergide Türkiye’den ve dünyadan çeşitli proje ve uygulamaların yanısıra çeşitli konulara ilişkin makaleler de yer alıyor.

yapi.com.tr
YAPI 378 Mayıs Sayısı Bayilerde!

36. YAPI FUARI-TURKEYBUILD İSTANBUL EKİ

Ekin içeriğinde, 24-28 Nisan 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen 36. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’da öne çıkan ürün ve malzemelere ilişkin bilgiler ile bu yılın Konuk Ülkesi Azerbaycan’da  yapılan projelere yer veriliyor.

Batı Tianjin Tren İstasyonu

Meinhard von Gerkan, Stephan Schütz ve Stephan Rewolle’nin tasarımı olan Batı Tianjin Tren İstasyonu’ndaki terminal holünün üzerini örten 57 metre yükseklikte ve 400 metre uzunluktaki beşik tonoz mimari tasarımın en çarpıcı öğesi.

TCMB Bursa Şubesi

E. Didem Durakbaşa (Denge Mimarlık) ve Ömer Selçuk Baz’ın (Yalın Mimarlık) tasarladığı projede, döşemelerde açılan şaşırtmalı galeri boşlukları ve cam çatılar, yapı içerisinde farklı noktalarda farklı derinlikte algılar oluşturuyor. Yapı cidarı, bu sistemi birlikte tutan homojen bir düzen üretiyor.

İpera 25

Proje, mimari dokuya saygılı, altyapıyı, çevre koşullarını, iklimi ve güneş hareketlerini dikkate alarak mimarinin bilinen problemlerine yeni yanıtlar arama çabasını sürdüren bir tasarım anlayışına sahip. Beyoğlu’ndaki yapının tasarımı Alataş Architecture & Consulting’e ait.

Gorky Park’ta Geçici Pavyon

Shigeru Ban’in tasarladığı kitabevi ve bir kafeyi de içeren, Moskova’daki pavyon, 7,5 metre yüksekliğinde karton borulardan oluşan bir duvarla çevreleniyor.Dalian Kütüphanesi için Seçilen Proje

Architects Collective’in tasarımı olan park alanının içerisine konumlanan Çin’in Dalian kentindeki yeni yapının, hem yerel halk hem de ziyaretçiler için yaratıcılığın ve kentin çevre dostu geleceğinin bir simgesi haline gelmesi amaçlanıyor. Açılan yarışmada bu proje birinci seçilmiş.

Dalian Kütüphanesi için Öneri Proje

Sarmal şeklini alan çeşitli bitişik alanlar, adeta kütüphanenin mahalle için bir toplum merkezi haline gelmesini sağlıyor. 10 Design’ın projesi açılan yarışmada birinci seçilmemesine karşın AIA Hong Kong Şubesi’nce Merit Ödülü’ne değer görülmüş.

Bakü Alışveriş ve Ticaret Merkezi

Onur Arabacıoğlu, Çağrı Küçükay ve Hamdi Arabacıoğlu’nun (Arten DC ve Mim-AR Ltd.) tasarladığı projede parçalı bir yapıya doğru yönelinmiş. Yapı, dolaşım anlamında olabildiğince geçirgen ve keşfe açık ama aynı zamanda iki temel işlevin birbirlerine engel olmayacağı oranda kontrollü.

Ayrıca;

Kent Planlamada İzleme ve Değerlendirme Üzerine Bir Araştırma; İrem Ayrancı, Nuran Zeren Gülersoy

Kentsel Değişim ve Saydamlık, Bahnorama / Katılabilmek, Bakabilmek ve Görebilmek Üzerine; M. Elif Somer

Unutulmuş Bir “Mühendis-Mimar”: Keğam Kavafyan; Hasan Kuruyazıcı

Kırsal Mimaride Kimlik; Çiğdem Tekin

Yaşanılmamış Mekânlar; Zeliha Burtek

YAPI Mayıs sayısında...

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-378-mayis-sayisi-bayilerde_108083.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!