Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

yapi.com.tr Okuyucularından Siluet Yorumu

yapi.com.tr’nin 16 Ocak – 06 Şubat 2012 tarihleri arasında oylamaya açtığı "Sizce tarihi silueti bozduğu iddia edilen binaların şehircilik ve mimarlık bağlamında nasıl bir uygulamaya tâbi tutulması gerekiyor?" anketine 250 kişi katıldı. Ankete katılan okuyucuların yüzde 63’ü binaların yıkılması yönünde olumlu oy kullanırken; yüzde 29’u yapıların

yapi.com.tr
yapi.com.tr Okuyucularından Siluet Yorumu

www.yapi.com.tr’nin 16 Ocak – 06 Şubat 2012 tarihleri arasında oylamaya açtığı "Sizce tarihi silueti bozduğu iddia edilen binaların şehircilik ve mimarlık bağlamında nasıl bir uygulamaya tâbi tutulması gerekiyor?" anketine 250 kişi katıldı. Ankete katılan okuyucuların yüzde 63’ü "Söz konusu binaların silueti bozmaması ve kendinden sonraki uygulamalara emsal oluşturmaması için yıkılması gerekiyor" yönünde oy kullanırken yüzde 29’u "Yapıların, Park Otel gibi tıraşlanması gerekiyor" yönünde oy kullandı. Ankete katılan okuyucuların yüzde 8’i ise söz konusu yapıların, Tarihi Yarımada’nın ya da siluetin içinde yer almadığı dolayısıyla yıkılmaması gerektiği yönünde oy kullandı.

Ankete katılan ve anket kapsamında görüş bildiren okuyucuların büyük çoğunluğu binaların hızla yıkılması gerektiğini belirtirken, konunun " müsamaha kaldırmayacağını" ve "tıraşlamanın bir çözüm olamayacağını" belirtti. Aynı yönde yorum yapan anket katılımcılarının bir kısmı da belediyelerin "şehir tahrip edilircesine inşaat izin veriliyor" olmasından yakındı.

Öte yandan bazı okuyucular, "silueti bozan durumdan tıraşlanarak çıkabiliyorlarsa" bu alternatifin de bir yöntem olarak değerlendirilebileceği yönünde yorumda bulundular.

Ankete yorum yapan okuyucular arasında konunun "istihdam" odağında ele alınması gerektiğini vurgulayan ve "açı değiştiğinde arka plana her durumda, silueti bozan binaların gireceğini" belirten okuyucular da oldu.Ankete gelen dikkat çekici yorumlardan bazıları:

  • Mimari proje yapılıyor, kırk yerde onaylanıyor, üstelik şimdi 3D modelleme istemek çok moda, bunların üstüne bina yapıldıktan sonra mı fark ediliyor silueti bozduğu? Nasıl bir akıl bu? Onay imzalarını atanlar mimar değil mi? Gözlerini bir kapatıp 'bu bina orada nasıl dururdu bir düşüneyim' dememişler mi?
  • Mimarlık; dış mekandan iç mekana doğru geliştirilir. Önce çevre ve doğa ile uyumu nedir ona bakılır. Yani; yanında yöresinde ne tip binalar ve mekanlar vardır, onlara bakılır ve onlarla bir uyum içinde olması sağlanır. Özellikle Tarihi Yarımada’daki binalar ile uyumsuzsa derhal yıkılmalı, yoksa geçmişimizi yok edersiniz ve kimliksiz kalırsınız! O zaman da bir hiçsinizdir.
  • Tarihi dokunun silüetini kötü etkileyecek yapılaşmaya kesinlikle izin verilmemelidir. Tarihi dokuyla ölçek, yükseklik, dokuya uygunluk vb. kriterlere uymayan yapılar, proje aşamasında belirlenerek gerekli izinler verilmemeli ve eğer yapılacaksa da ticari kaygılar ön plana çıkmamalıdır. Neticede tarihi miras; evrensel bir olgudur ve bütün insanlığa mal edilmiştir.
  • Bir yerleşim bölgesinde tarihi yapıların oluşturduğu siluet görüntüsünün sürekli olarak korunması için o yapıların tarihsel açıdan korunmaya değer anlamlar ifade etmeleri gereklidir. Bu tür yerleşim yerlerinin İstanbul'un tarihi yarım adası gibi koruma altına alınması zorunludur. Ama bu durum aynı yerleşim bölgesinin çevresinde günümüzün mimari anlayışına uygun siluet görüntüsüne sahip çağdaş yapılar yapılmayacağı anlamına gelmez. Bu durumun tersi çağdaş teknolojik gelişmeler ile yenilikleri tanımamak ve bu gelişmelerin insanlık açısından önemini görmemek anlamına gelir. Tarihte her dönem kendi teknolojik gerçeklikleri ile bilinir. Dolayısıyla her dönemin yapılaşması kendi teknolojik gerçeklikleri ile o dönemin bilim ve sanat anlayışını da yansıtmak zorundadır. Bu gerçekliğin aksini düşünmek içinde bulunduğumuz dönem uygarlığının evrimleşmesine karşı çıkmak anlamı taşır. Bu da geri kalmışlığa yeşil ışık yakmaktır. İçinde bulunduğumuz dönem Modernleşme olarak bilinen dönemin sonrasını ifade eden Post-Modern dönemdir. Ancak ülkemizdeki mevcut mimari anlayışın henüz Modern sonrasının bilim ve sanat anlayışını yansıttığını söylemek hiç ama hiç mümkün değil. Ben şahsen bundan dolayı çok ama çok üzüntülüyüm.
    Yapıların tepelerine külah koysunlar siluete uydursunlar (elalemin gökdelen tipolojisini taklit etmek zorunda değiliz). İstanbul tipi gökdelen tasarımlarımızla bu sorun çözülmeli. Açı değiştiğinde arka plana her durumda silueti bozan binalar girecektir. Tabi bu siluet bozulmasını fark etmek istemeyen rüşvet severleri de meslekten ihraç etmek gerekiyor. Şehir ölçeğinde tüm yapılar yarışma ile yapılmalı hattı zatınızda…
  • Bence tüm yüksek yapılar bu kapsama girmeli. Ya hepsine izin vereceksiniz ya da hepsini yasaklayacaksınız çünkü İstanbul'un her yeri tarihi dokudur.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-com-tr-okuyucularindan-siluet-yorumu_90805.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!