Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yapılaşma Planları Yargıya Taşındı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Gölbaşı'ndaki yapılaşma planlarını yargıya taşıdı.

yapi.com.tr
Yapılaşma Planları Yargıya Taşındı

Gölbaşı tarım alanlarının yapılaşmaya açılmasına mimarlardan tepki geldi. "Tarım arazilerini parsel parsel yapılaşmaya açılan parsellerin kime ait olduklarını merak ediyoruz" diyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,“ Gölbaşındaki plan değişikliği kararlarının hiçbir bilimsel, teknik ve nesnel gerekçesi yoktur.  Lakin sahiplerini öğrenirsek ne tur gerekçeleri var açıklayabiliriz. Kimin tanıdıkları ya da neyin karşılığı bu parseller yapılaşmaya açılıyor" dedi.

"Minareyi çalmışlar kılıfı hazırlıyorlar"

Candan, "Meclis kararında, alanda ruhsatlı 18 bina yer aldığı ifade edilmektedir. Mutlak tarım alanında bu yapılara nasıl ruhsat verildiği anlaşılamamıştır" diyerek “Minareyi çalmışlar plan değişikliği yaparak kılıf uyduruyorlar. Bu yapıların yasallaştırılması için dava konusu plan değişikliği yapıldığı gün gibi ortada.Meclis kararı bu yapıları yasallaştırma amacı taşıyor. Bu amaçla 1\25000 ölçekli Başkent Ankara Nazım İmar Planında parsel bazında değişiklik yapılması plan bütünlüğünü bozacağı için diğer parsel sahipleri bakımından da emsal oluşturabilir, bu şekilde bir plan değişikliği civardaki tarım alanlarının imara açılmasına olanak sağlamaktan başka bir işe yaramaz.  Gölbaşındaki plan değişikliği kararları planlama ilkelerine, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına aykırı. Parsel parsel kılıf uyduruyorlar biz de parsel parsel takip edip dava açıyoruz. ” şeklinde konuştu.

“Tarım arazileri tarımsal amaç dışında kullanılamaz”

Candan, “Mutlak tarım arazilerinin tarımsal üretim amacı dışında kullanılamayacağı kanunla öngörülüyor. Kullanılabilmesi hususunda Jeotermal kaynaklı teknolojik sera yatırımları, petrol doğalgaz arama gibi bazı istisnalar tanınıyor.  Ancak meclis kararında kanundaki istisnalara uyan bir durum bile yok. Belediye meclisinin alandaki yapıları imar planında yasallaştırma amacıyla yaptığı çok açık. Tarım arazilerimizi parsellemelerine izin vermeyeceğiz.” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 29.11.2014 tarih ve 2137 sayılı Gölbaşı İlçesi 113694 ada 31 ve 36 parsellerde 1/25000 ve 1/5000 ölçekli nazım imar plan değişikliği onayına ilişkin kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle açılan dava dilekçesinde;  “Dava konusu meclis kararı ile mutlak tarım alanının konut alanı olarak planlanması açıkça Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununun amacına ve 13.maddesine aykırıdır.” ifadeleri de yer aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapilasma-planlari-yargiya-tasindi_130514.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!