Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yapımı Devam Eden Şehir Hastanesi Davalık Oldu

Trabzon'da yapıldığı bölge itibariyle tartışma konusu olan ancak inşaatı devam eden şehir hastanesi, Şehir Plancılar Odası Şube Başkanı Ercan Şen tarafından yargıya taşındı.

yapi.com.tr
Yapımı Devam Eden Şehir Hastanesi Davalık Oldu

2023 yılında tamamlanması beklenen ancak ihale aşamasından itibaren yapılacağı bölge açısından tartışma konusu olan Trabzon Şehir Hastanesi için yürütmenin durdurulması amacıyla dava açıldı. Şehir Plancılar Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, Medical Park Spor Kompleksi'nin de bulunduğu dolgu alanının taşıma kapasitesinin şehir hastanesi için yetersiz kalabileceğini ve büyük risk taşıdığını söyledi.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; bölgede özellikle spor müsabakaları olduğu günlerde trafik ve insan yoğunluğu olacağını kaydeden Şen, “Hastanenin yapıldığı yer için endişelenmemek mümkün değil. O bölge jeolojik açıdan problemli. Yer seçilirken iyi analiz edilmesi gerekiyordu. ‘Başka arazi yoktu, buraya yapmaya mecburduk’ gibi gerekçeler kabul edilemez. Şehir hastanesinin Trabzon halkına yararı olacağı yerde aksine zararı olabilir.

Trabzon'un trafik probleminin çözülmesi gerekirken şehir hastanesinin kilit bir noktaya yapılacak olması problemi daha da büyütecektir. Böylesi büyük bir tesisin insan ve araç sirkülasyonun yaratacağı trafiğin büyüklüğüne yönelik hiçbir hazırlık ve araştırma yapılmadan plan değişikliği yapılmasını anlamak ve kabul etmek mümkün değil.

Proje alanının yanında yer alan futbol tesisinin faaliyet günlerinde bölgeye getirdiği trafik yükü halihazırda çok fazladır. Yanında planlanan şehir hastanesinin bölgeye getireceği fazladan trafik yükü büyük bir karmaşaya neden olacak, hem şehir hastanesinin hem de spor tesisinin erişilebilirliği büyük oranda azalacaktır.” dedi.

Şen, hastanenin yapılacağı yerin kentte tartışma konusu olduğunu ancak yapılan itirazların dikkate alınmadığını dile getirerek; “Hastane projesinin yapıldığı dolgu sahasının jeolojik açıdan güvenilir olmaması, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce ilan edildiği tarihte yapılan itirazlara cevap verilmemesi, Medical Park Stadyumu ve futbol sahasının bölgedeki ulaşım ağına baskı yaratması, bölgenin ‘Ordu–Trabzon–Rize–Giresun–Gümüşhane–Artvin Planlama Bölgesi’ 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında gösterilmemesi, kıyı kanunu hükümlerine aykırı olması, imar planı bulunmaması, nazım imar ve uygulama imar planlarındaki eksiklikler gibi çeşitli nedenlerden dolayı yürütmenin durdurulması ve iptali talebiyle Trabzon İdare Mahkemesi'ne dava açtık.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapimi-devam-eden-sehir-hastanesi-davalik-oldu_188128.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!