Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şehir Hastanelerinde Bir Usulsüzlük Daha

Şehir hastanelerinde yeni bir rant kanalı tespit edildi. Tahsis ve ruhsat süreçleri bile tamamlanmadan göreve başlatılan müşavir firmalara, 1850 güne varan süre uzatımları için fazladan milyonlarca lira ödeme yapıldı.

yapi.com.tr
Şehir Hastanelerinde Bir Usulsüzlük Daha

Sayıştay raporu, şehir hastanelerindeki bir usulsüzlüğü daha ortaya çıkardı. Buna göre, kamu özel işbirliği modeli ile inşa edilen hastane projelerinde çok sayıda müşavir firma, daha arsa tahsisi ile ruhsat süreçleri tamamlanmadan ve yüklenicilere yer teslimi yapılmadan yıllar önce işe başlatıldı ve bu firmalara milyonlarca liralık fazla ödeme yapıldı.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre; Sayıştay denetçilerinin Sağlık Bakanlığı Döner Sermaye İşletmeleri’nde yaptığı incelemelerin sonucunda hazırladığı raporda, şehir hastaneleri modelinde rant aktarma sistemi şöyle kuruldu:

Müşavir firmalarla yapılan sözleşmelerde “İşe Başlama Tarihi”; “danışmanın idareden işe başlama talimatını aldığı; işyeri teslimi gereken işlerde ise işyerinin danışmana teslim edildiği tarih” olarak tanımlandı. Sözleşme süreleri ise işe başlama tarihinden itibaren başlatıldı.

Müşavir firmalarla imzalanan sözleşmelerde, şehir hastanelerinin yapım sürecine ilişkin yatırım dönemi ve hastanelerin hizmete açılmasından itibaren iki yıl olarak belirlenen işletme dönemi olmak üzere sözleşme süreleri belirlendi. İşyeri teslimi ile birlikte müşavir firmalar, yüklenicilerin arsa tahsis ve ruhsat süreçleri tamamlanmadan ve dolayısıyla yer teslimi yapılmadan işe başlatıldı ve bu da sözleşme sürelerinin bir kısmının tükenmesine sebep oldu. Bu durum, görevli şirket işe başlamadan müşavir firmaların yatırım dönemine ait sözleşme sürelerinin atıl olarak tükenmesine yol açtı.

Müşavirlik sözleşmelerinin süresi iş tamamlanmadan bittiği için süre uzatımlarına gidildi ve fiyat farkı ödemeleri yapıldı. Bu nedenle sözleşme imza süreci ile işe başlama tarihleri arasında 28 günden başlayarak bin 471 güne kadar uzayan atıl süreçler doğdu, müşavirlere bin 850 güne kadar uzayan süre uzatımları verilmek zorunda kalındı.

Haberin devamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehir-hastanelerinde-bir-usulsuzluk-daha-_188136.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!