Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şehir Hastanesi için Yapılan Fazla Ödeme İade Edilmedi

Kayseri Şehir Hastanesi’ni inşa eden şirkete yapılan fazla ödemeler nedeniyle tahkim süreci yerine şirketle anlaşma yoluna gidildi. Şirket, bu anlaşmaya da uymayarak fazla ödemeleri bakanlığa iade etmedi.

yapi.com.tr
Şehir Hastanesi için Yapılan Fazla Ödeme İade Edilmedi

Şehir hastaneleri ile ilgili şirketleri kollayan sözleşmeler, ortaya çıkacak uyuşmazlıklarda İngiltere Tahkim Mahkemesi’nin yetkili kılınması garabetlerinin de ötesine geçen uygulamalar bir bir ortaya çıkıyor. Kayseri Şehir Hastanesi’nin yapımını üstlenen şirket ile bakanlık arasında çıkan uyuşmazlıkta tahkime gitmek yerine, uzlaşmaya varıldığı, ancak şirketin buna karşın dövize endeksli olarak aldığı fazla ödemeleri bakanlığa iade etmediği öğrenildi.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre; 2011 yılında temeli atılan Kayseri Şehir Hastanesi’nin üç yıl olan inşa süresi, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talebi üzerine tören sırasında “el sıkışılarak” 2,5 yıla indirildi. Ancak hastanenin yapım süreci arazinin bataklık olması, ortaya çıkan hukuki sorunlar nedeniyle yedi yılda tamamlandı.

Yılan hikâyesine dönen yapım süreci sonunda bakanlıkla şirket arasında tamamlama sürecine ilişkin görüş ayrılığı çıktı. Bakanlık, şirketin, testlerin sürdüğü dönemde inşaatın bittiği iddialarını destekleyen bilirkişi raporuna itiraz etmeyerek, dövize endeksli olan kullanım ve hizmet bedelini faiziyle birlikte ödedi. Sayıştay o dönemde, hastanenin testler sürerken tamamlandığını kabul etmenin mümkün olmadığı, bu nedenle fazla ödeme yapılmaması, yapılacak olası ödemelerde de döviz kuru yerine TEFE–ÜFE oranının dikkate alınması gerektiği, tahkime gidilmesi uyarılarında bulundu.

Aralarında çözdüler
Sayıştay’ın bu usulsüzlüklerin ortadan kaldırılması uyarılarına karşın, yapılan dövize endeksli ödemeler geri alınmadığı gibi tahkime de gidilmeyerek şirketle anlaşıldığı ortaya çıktı. Bakanlık ile şirket arasında 22 Temmuz 2020 tarihinde tahkim süreci başlatılmaması için mutabakat metni imzalandı. Metinde, faiz ödemelerinin şirketten tahsil edilmesinde anlaşıldı ancak fazla ödenen hizmet bedelleri ile ilgili bir düzenleme yapılmadı. Dolayısıyla bakanlık, sözleşme hükümlerine aykırı olarak bilirkişi raporu doğrultusunda fiili tamamlama tarihini 9 Mayıs 2018 olarak kabul etti ve tahkim yolunu da kapadı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehir-hastanesi-icin-yapilan-fazla-odeme-iade-edilmedi_188201.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!