Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yargıdan Istrancalar’a İyi Haber Var!

Kırklareli’nde Valiliğin ormanlık alanda açılmak istenen altın madenine verdiği ‘ÇED gerekli değildir’ kararını yargıya taşıyan yöre halkı davayı kazandı. Mahkeme Valiliğin kararını hukuksuz bularak iptal etti.

yapi.com.tr
Yargıdan Istrancalar’a İyi Haber Var!

Kırklareli’nin merkeze bağlı köylerinden Dereköy, Istranca Dağlarının kalbinde yer alıyor. Zengin orman dokusu ve biyolojik çeşitliliği ile dikkat çeken Dereköy, yöredeki pek çok yerleşim gibi yıkım politikalarından nasibini aldı. Dereköy’deki ormanlık alanda altın madeni açmak isteyen Yeni Anadolu Mineral Madencilik San. ve Tic. Ltd. Şti. adlı özel şirketin başvurusunu değerlendiren Kırklareli Valiliği, yaklaşık 15 hektarlık alanı kapsayan altın madeni işletmesi için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verdi.

Yöre halkı Valiliğin kararını yargıya taşıdı

Valiliğin kararının ardından harekete geçen yöre halkı, meslek odaları ve sivil toplum örgütleri, altın madeninin bölgeye verebileceği zararları ele alan kapsamlı bir panel düzenledi. Panelin ardından ise aralarında köy muhtarlarının da bulunduğu 20 kişi altın madenine karşı dava açtı.

Mahkeme altın madenini hukuka aykırı buldu

Sol Portal'den Yusuf Yavuz'un haberine göre, yöre halkının açtığı davayı gören Edirne İdare Mahkemesi, geçtiğimiz Nisan ayında Kırklareli Valiliği’nin altın madenine yönelik verdiği ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının yürütmesini durdurdu. Mahkeme’nin oybirliği ile aldığı kararda, mevzuata ve hukuka aykırı bulunan altın madeni projesinin inşaata ve faaliyete başlamasıyla telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağına hükmedildi.

Valiliğin kararı iptal edildi

Edirne İdare Mahkemesi’nin kararına, Edirne Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz eden Kırklareli Valiliği’nin bu itirazı ise reddedildi. Edirne İdare Mahkemesi son olarak geçtiğimiz Ağustos ayında aldığı kararla altın madenine verilen ÇED Gerekli Değildir kararını hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle tamamen iptal etti.

‘Görevi kötüye kullanan idareciler için gereği yapılacak’

Davacı yöre halkı, kararın ardından Kırklareli TMMOB Lokalinde bir basın açıklaması yaptı. Burada konuşan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Çevre Komisyonu Üyesi avukat Bülent Kaçar, hukuka aykırı karar veren kamu kurum ve kuruluş yetkililerinin TCK’ya aykırı verdikleri karardan dolayı görevlerini kötüye kullanarak, suç işlediklerini öne sürdü. Bunun mahkeme kararıyla da ortada olduğunu belirten Kaçar, bu konuda gereğinin yapılacağını söyledi.

Kaçar, konuşmasında Kırklareli’de yaşamı savunan, geleceğine sahip çıkan ve açılan davada taraf olan sivil toplum örgütü temsilcileri, muhtarlar ve yöre halkına da teşekkür etti.

Halk temiz içme suyuna kavuşacak

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Kırklareli Temsilcisi Dr. Erol Özkan ile Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Kırklareli Temsilcisi Göksal Çidem de dava sonucunda Kırklareli halkının temiz içme suyuna kavuşacağını, bölgedeki doğal yaşamın süreceğini belirterek, gelecek nesillere yaşanabilir bir doğa bırakmak için mücadelenin hız kesmeden devam edeceğini belirttiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yargidan-istrancalara-iyi-haber-var_124826.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!