Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Istrancalar’daki Altın Madeni Yargıya Taşındı!

Kırklareli’nin merkeze bağlı beldelerinden Dereköy’de özel bir firma tarafından işletilecek olan altın madeni için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı yargıya taşındı.

yapi.com.tr
Istrancalar’daki Altın Madeni Yargıya Taşındı!

Sol Gazetesi'nden Yusuf Yavuz'un haberine göre, Kırklareli’nin merkeze bağlı beldelerinden Dereköy’de özel bir firma tarafından işletilecek olan altın madeni için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı yargıya taşındı. DAYKO temsilciliği ile yöredeki sulama kooperatifi, sendikalar, dernekler ve köy muhtarlarından oluşan 20 davacı, altın madenine verilen ÇED gerekli Değildir kararının yürütülmesinin durdurulması istemiyle açılan dava dilekçesini Edirne İdare Mahkemesi’ne iletilmek üzere Kırklareli Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne teslim etti.

Dava dilekçesinin mahkemeye sunulmasının ardından konuyla ilgili bilgiler veren Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Kırklareli Temsilcisi Göksal Çidem, altın madenine ilişkin proje dosyasının uluslar arası sözleşmelerle bölgede yapılan çevre düzeni planlarına aykırılık teşkil ettiğini dile getirdi.

'Dava konusu işlem Anayasa'ya aykırı'

Anayasa’nın 56. maddesinde yer verilen, “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir” hükmüne atıfta bulunan Çidem, dava konusu idari işlemin Anayasanın 44. ve 169. maddelerine aykırı olduğunu belirterek, “Anayasamızda, ‘orman alanları daraltılamaz ve ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez’ hükmü bulunmaktadır” dedi.

'Buğday ektik, AVM çıktı!'

Son yıllarda plansız yatırımlarla yok edilen Trakya’nın topraklarının oldukça bereketli olduğunu anlatan Çidem, “o kadar bereketli ki, buğday ektik AVM çıktı. Çeltik ektik duble yol çıktı. Mısır tarlalarında cezaevi, meralara mülteci merkezi, ormanlara çimento fabrikası, ayçiçek tarlarına ise oteller yapıldı. Çiftçi de toprağını ekmiyor artık, satıyor” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Kantarcı: Dereköy, Vaysal madeniyle benzer özellikte

Dereköy altın madeni ruhsat alanının bölgenin su kaynakları üzerinde bulunduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Emekli Öğr. Üy. Prof. Dr. Doğan Kantarcı, söz konusu işletmenin Edirne Lalapaşa ilçesine bağlı Vaysal köyünde açılan altın, gümüş ve kurşun çıkartılan madenle benzer özellikler taşıdığına dikkat çekerek etkilerinin de aynı olacağını söyledi.

Açık alana dökülen pasalarda ölümcül tehlike

Vaysal altın madeni için Edirne Valiliği’nce verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının da bir süre önce mahkemece iptal edildiğini anımsatan Prof. Dr. Doğan Kantarcı, mahkemenin kararına dayanak oluşturan bilirkişi raporunda, keşif sırasında ortama yayılı olan pasa numunelerinden alınan örneklerde yapılan analiz sonuçlarının; atık materyalin içinde tüm canlılar için toksisite yaratacak kurşun, bakır, arsenik ve krom gibi elementlerin varlığının ortaya konulduğunu kaydetti.

'Bu ortamda canlı yaşayamaz'

Prof. Dr. Beyza Üstün, Prof. Dr. Hayrettin Koral, Prof. Dr. Ünal Akkemik’ten oluşan bilirkişi heyetinin, mahkemenin talebi üzerine Vaysal madeni için hazırladıkları raporda şu görüşlere yer veriliyor:

“Pasa ya da atık materyal yağmurla taşınarak, yeraltına sızarak doğal sistemi kirletecek, yağış suları ile ulaşacağı her yerde içinde bulunan metallerle tüm canlılar için yaşam riski oluşturacaktır. Yeraltından çıkarılarak parçalanmış ve toprak üstüne yayılarak yağmur suyu ile taşınımı arttırılmış hali ile pasa doğal sistem için zararlıdır. Doğal sistemlerde kalıcılık etkisi gösteren metaller, maden çalıştıkça doğal ortam için kirletme etkisinin devamlı olacağı, yani yıllarca ve sürekli kirliliğin; suyla ve rüzgârla taşınacağı, doğal sistemlerin (toprak, dere, göletler) giderek geri dönüşümsüz kirleneceği, canlıların yaşayamayacağı ortamlara dönüşeceği açıktır. Bu ölçüde olan yok edici girişimlerin bir daha telafisi de mümkün değildir. Oluşacak tahribatın ilgili mevzuat ile önlenmesi ya da iyileştirme yöntemleri ile giderilmesi de söz konusu değildir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/istrancalardaki-altin-madeni-yargiya-tasindi_114854.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!