Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yaşlı Bir Kadına Makyaj Yapıyorum

Fatih ilçesini yaşlı bir kadına benzeten Belediye Başkanı Mustafa Demir, "İnsanların dolaşmaya bile cesaret edemediği cadde ve sokaklara yeniden hayat veriyoruz" dedi.

Yeni Şafak Gazetesi
Yaşlı Bir Kadına Makyaj Yapıyorum Fotoğraf: Mustafa Talat

br/> Fatih ilçesini yaşlı bir kadına benzeten Belediye Başkanı Mustafa Demir, "İnsanların dolaşmaya bile cesaret edemediği cadde ve sokaklara yeniden hayat veriyoruz" dedi.

Türkiye'nin en eski yerleşim alanlarından biri olan 2 bin 600 yıllık Fatih'in Başkanı Mustafa Demir, ikamet eden nüfusu 425 bin, gündüz nüfusu ise bir milyona dayanan ilçede, 2 yıl 4 aydır belediye başkanlığı yapıyor.

Yeni Şafak'ı ziyaret eden Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, gazetemiz yöneticilerine çalışmaların anlattı. Belediye Başkanlığının bir 'meslek' değil, "gönül işi, ideal" olduğunun altını çizen Mustafa Demir, enerjisinin ve zamanının büyük bölümünü, başta Ayvansaray, Balat ve Fener hattındakiler olmak üzere, sur içindeki tarihi ve metruk binaların onarımına harcıyor. Demir, "Fatih yaşlı bir kadın gibi. Buna makyaj, bakım yapıyoruz. İnsanların dolaşmaya bile cesaret edemediği cadde ve sokakları yeniden hayata geçirip turizme kazandırdık" diyor.

İlçede artık hiç kimsenin, plansız projesiz ev yapamadığını anlatan Mustafa Demir, "2-3 katlı, cumbalı, Osmanlı mimarisine göre inşaat yapma zorunluluğu var. Projeyi veriyoruz ona göre inşaat yapılıyor. 2 yıl sonra Fatih'in yüzde 7'si eski kimliğine kavuşmuş olacak" dedi.

Fatih 10 Prag eder
Çekoslavakya'nın Başkenti Prag'ın, dünyada tarihi dokunun en iyi korunduğu kentlerden biri olduğunu anlatan Demir, "Ama İstanbul'un tarihi daha eski. Dünyanın hiçbir yerinde, bu kadar farklı ve renkli kültürü bir arada buluşturan bir destinasyon daha yok. Her sokakta mutlaka, Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserleri var. İstanbul'un Suriçi, 10 tane Prag eder. Ama malesef tarihimizi koruyamamışız" şeklinde konuştu.

2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesine seçenekler sunmak için büyük çaba harcadıklarını anlatan Demir, 3 yıl içinde, Fatih'in çehresinin değişeceğini ve 2010'a kadar projelerin biteceğini söyledi. Tarihi binaların onarımı için kaynak sıkıntısı çekmediklerini anlatan Başkan Mustafa Demir, tarihi mekanları onarmak için gerekli kaynağı, emlak vergilerinden aldıkları paydan sağladıklarını söyledi.

Sulukule ile uzlaştık
Fatih Belediyesi'nin önemli projelerinden biri de Sulukule kentsel dönüşüm projesi. Çoğunlukla Roman vatandaşların, 'eğlence merkezi-tecarethaneye dönüştürdüğü küçük evlerden oluşan mahalle, 3 ay içinde yıkılarak, 80 bin metrekarelik alana, TOKİ tarafından, Osmanlı mimarisine uygun, 2-3 katlı, 75-95 metrekare evler yapılacak. Sulukule'lerin mağdur edildiği görüşüne katılmayan Başkan Mustafa Demir

"Burada oturan 570 aileden sadece yüzde 10'u ticaret yapıyor. Asıl mahalle sakinleri, devam eden şu anki yaşamdan şikayetçi. Ailelerden 303'ü zaten kiracı" dedi.

Yasa bizi rahatlattı
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, 5366 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden sonra, tarihi binaların onarımı konusundaki önemli sorunları aştıklarını belirtiyor. TBMM'ye gideren yasayı hazırlayan komisyonlarda görev aldığını ve çıkmasında büyük katkısı olduğunu anlatan Demir, "Sahibi onaramazsa, yasanın bize verdiği yetkiye dayanarak, 'yenileme alanı' ilan edip işe koyuluyoruz. Vatandaş isterse dava açsın, biz işimize bakıyoruz. Yeni yasaya göre, inşaat durmuyor. Aslında sadece SİT alanları için geçerli olan bu yasayı, tüm alanlar için diye değiştirmek lazım. Çünkü şehrin hakkı. 'mülkiyet hakkı'ndan önceliklidir. Çalışmalarımızı kişiler adına değil, şehrin adına yapıyoruz" diyor.

Başkan Demir'in en çok önem verdiği projelerden biri Balat Evleri. AB'den gelen 7 milyon euroluk hibe krediyle onarılan binalar tamamlandı. 26 binanın tamamlandığı semtte, 70 bina daha, aslına uygun olarak onarılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yasli-bir-kadina-makyaj-yapiyorum_46903.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!