Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yason Burnu’na Yapılan Yol için Soru Önergesi

Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Yason Burnu’na inşaat makineleri ile girilerek yol açılması sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'na soru önergesi verdi.

yapi.com.tr
Yason Burnu’na Yapılan Yol için Soru Önergesi

Ordu’nun Perşembe İlçesinde 1. derece arkeolojik sit alanı ve 2. derece doğal sit alanı olan Yason Burnu’na inşaat makineleri ile girilerek yol açılmasına tepki gösteren CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'na soru önergesi verdi.

Cumhuriyet’te yer alan Oda Tv kaynaklı habere göre; Adıgüzel, boyu 200 metre olan ve eni yer yer 30 metreye kadar düşen bu yarımadada sadece 'ufak dokunuşlar' yapılacağının duyurulduğunu, ancak kepçelerle girilerek yol açıldığını vurguladı.

 

 

Ayrıca bu çalışma sırasında alanın 1. derece arkeolojik sit alanı ve 2. derece doğal sit alanı olmasından ötürü çalışmaların hem Arkeolog hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilisinin denetiminde yapılması zorunluluğuna uyulmadığını söyleyen Adıgüzel, bakanlıklara verdiği önergelerde şu sorulara yanıt istedi:

“ Yapılan işlemden Bakanlık olarak bilginiz var mıdır? Bakanlığınızdan gerekli izinler alınmış mıdır?

Şayet alınmadı ise bu konuda bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

Böylesi bir doğal güzelliğin bozulduktan sonra telafisi çok güç olduğundan konuyla ilgili acil bir müdahaleniz olacak mıdır?

Proje incelendiğinde kiliseden fenerin olduğu uç kısma kadar yaklaşık 200 metre uzunluk 30-50 metre genişlikte alanın taş-beton yürüyüş yolları ile parsellendiğini görüyoruz.  Bu daracık bir kara parçasına, adeta birer evlik parsellere bölerek doğal dokusuna zarar verilmektedir.  Projenin bu bölümünün derhal gözden geçirip iptal edilmesi için bir girişiminiz olacak mıdır?”

http://www.yapi.com.tr/haberler/yason-burnuna-yapilan-yol-icin-soru-onergesi_179815.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!