Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yassıada Restore Edildi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin 59’uncu yılında ‘Demokrasi ve Özgürlük Adası’ olarak yeniden düzenlenen Yassıada’yı ziyaret edecek.

yapi.com.tr
Yassıada Restore Edildi

27 Mayıs Tarih Platosu, Demokrasi ve İnsan Hakları Müzesi ve Adnan Menderes Kongre Merkezi’nin açılışını yapacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, idam edilen dönemin Başbakanı Adnan Menderes ile bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın yargılandığı Yassıada’daki duruşmaların yapıldığı salonu ziyaret edecek. Yargılama sürecinde kullanılmış yapıların restore edildiği alanda, başta dönemin Başbakanı Adnan Menderes’in yargılanma süreci olmak üzere tüm yaşananlar görsel ve fiziksel anlatımlarla sergileniyor. Erdoğan, 27 Mayıs askeri darbesinin 59’uncu yılı dolayısıyla düzenlenmesi planlanan anma törenine de katılacak.

Aslına uygun restore edildi
Menderes ve bakanlarının yargılandığı Yassıada bir tarih platosuna dönüştürüldü. Menderes, Polatkan ve Zorlu’nun idama mahkûm edildiği Yassıada, tarihsel sürecin izlerini ziyaretçilere aktaracak şekilde düzenlendi. 27 Mayıs Tarih Platosu’nda ziyaretçilere tarihsel akışa uygun ve Adnan Menderes’i merkeze alan görsel ve fiziki sunumlar yapılacak. Bu kapsamda, Adnan Menderes’in o dönem kaldığı bina aslına uygun şekilde yeniden inşa edildi. Binada balmumu heykeller ve dönemin objeleriyle canlandırmalar yapıldı.

Menderes’in kaldığı odanın yanı ise Aydın Salonu olarak düzenlendi. 27 Mayıs Tarih Platosu, ziyaretçilerin 27 Mayıs darbesi sonrası adada yaşanan yargılamaları gerçek mekânlarında gezerek hissetmelerini sağlayacak. Bunun için yargılamaların yapıldığı spor salonunda, koğuşlarda ve diğer alanlarda holografi gibi özel teknikler kullanıldı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/yassiada-restore-edildi_172895.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!