Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

‘Yatık Binalar’ İle İlgili Hayati Karar!

Kamuoyunda ‘yatık binalar’ olarak bilinen Karşıyaka Bostanlı’daki konutlar ile ilgili acil boşaltma kararı alındı. Afet İşleri Genel Müdürlüğü daha önce denetim şirketlerinden ‘sağlam’ raporu aldığı için yıkılmaktan kurtulan binaları yeni yasaya göre değerlendirdi. Bakanlık, binaların acilen yıkılmasını istedi.

yapi.com.tr
‘Yatık Binalar’ İle İlgili Hayati Karar!

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun gereği birçok yerde kentsel dönüşüm alanı Bakanlar Kurulu’ndan onay alırken vatandaşların başvurusu üzerine kapsam dışı bölgelerde de ‘riskli yapı’ ilanı ile yıkımlar gerçekleştiriliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara’ya onaya gönderdiği yerler arasında Menemen dışında tüm bölgeler için olur alınmıştı. Süreç devam ederken kanun kapsamında önemli bir adım daha atıldı.

İzmir’in Karşıyaka İlçesi Bostanlı Semti’nde bulunan ve kamuoyunda ‘yatık binalar’ olarak bilinen konut ile işyerleri için yıkım kararı çıkartıldı. Bostanlı Camii’nin karşında yer alan yatık binalarla ilgili karar İzmir’e geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nden valilik ve belediyelere gönderilen yazıda ‘acil boşaltma’ işleminin yapılması istendi. Valilik, konuyu Karşıyaka Belediyesi’ne bildirirken en kısa sürede onlarca kişinin yaşadığı yatık binalar için yıkım kararı uygulanacak. Binalar yıkıldıktan sonra hemen aynı alan ve arkasındaki bölgeyi de kapsayan yeni plan hayata geçecek. Daha sağlıklı yapılar inşa edilecek.

Sağlam raporu almışlardı

Birçok kez gündeme gelen binaların durumu ilk olarak Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın çalışması ile ortaya çıktı. Binalar yan yatmaya başlayınca belediye yönetimi rapor hazırlayarak valilik ve büyükşehir belediyesine gönderdi. Valilik daha sonra belediyeye yazdığı yazıda gerekli önlemlerin alınmasını istedi. Tam tahliye ve yıkım gerçekleştirilecekken mülk sahipleri özel yapı denetim şirketlerine başvurarak ‘sağlam-oturulabilir’ raporu aldı. Raporu belediyeye getiren apartmanların sakinleri yıkımı durdurdu.

Karardan memnunuz

Aradan geçen zaman içinde yeni yasa çıkınca bakanlık ve belediyenin de eli güçlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işlemleri hızlandırarak kararın alınmasını sağladı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri çalışmaların en kısa sürede başlayacağını ifade ederken Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak da karardan memnun olduklarını söyledi. Şiddetli depremde çok ciddi risklerin bulunduğunu anlatan Durak, “Biz daha önce zaten konutların durumunu inceledik. Analizlerini ve raporlarını ilgili yerlere sunduk. Sürekli ‘bu işi çözün, problem bitsin’ diyoruz. Bakanlık bu kararı aldı” dedi. Durak ayrıca para karşılığı oturulabilir raporu veren denetim şirketlerinin de meseleye ticari olarak baktıklarını, bunun yanlış olduğunu ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yatik-binalar-ile-ilgili-hayati-karar_107300.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!