Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yatırımcının Gözü Bu Bölgede!

Köylerinde mandıracılık ve kümes hayvanı yetiştiriciliği gelişen Düzce’ye, sanayiciler de yatırım yapmaya başladı. Düzce’de imarlı arsaların metrekaresi 300 – 1.000 TL, köylerde ise dönümü 5 – 30 bin TL arasında değişiyor.

yapi.com.tr
Yatırımcının Gözü Bu Bölgede!

İstanbul’un sanayisizleştirilme sürecinden en yararlı çıkan bölgelerden birisi Düzce oldu. Sanayi, tarım ve hayvancılık yatırımı yapmak isteyenler, Düzce ve çevresinden arazi arıyor. İstanbul’a yakınlığı ile dikkat çeken bölge, son zamanlarda yatırımcının gözdesi oldu. Hem verimli hem de geniş arazilere sahip olan Düzce’de, fiyatlar da oldukça uygun. Para Dergisi’nden Bülent Ekimci’nin haberine göre pek çok sanayi ve tekstil firması yatırımlarını şimdiden bölgeye kaydırdı.

Bölgesel teşvikte 4’üncü bölgede ve 5048 Sayılı Teşvik Yasası’yla da en çok tercih edilen iller arasında yer alan Düzce’de, Düzce merkezi ile Çilimli ve Gümüşova ilçeleri sanayi yatırımlarının yapıldığı bölgeler olarak belirlenmiş. Düzce’nin 1’inci ve 2’inci Organize Sanayi Bölgesi, her sektörden faaliyet gösteren fabrikalarla dolmuş durumda. Sanayi şehri konumuna gelen Düzce’de, yerel yönetimler talebi karşılamak için Gümüşova İlçesi’nde D-100 Karayolu’nda sağlı sollu 3’üncü Organize Sanayi Bölgesi’ni kurmuş. Gayrimenkul danışmanları, sanayi yatırımı için bu bölgelerdeki D-100 Karayolu ve TEM’e cephesi olan arazilere yoğun talep olduğunu söylüyorlar.

İmar planları onaylandı

Kentin Revizyon ve İlave İmar Planı, 8 Şubat 2013 tarihli Belediye Meclis Toplantısı’nda onaylanmış. 49 mahallesi bulunan Düzce, onaylanan imar planı ve 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8’inci maddesi uyarınca yapılan yeni düzenlemelerle hızla gelişmeye başlamış. 1999 depreminin ardından kentin kuzeyinde kalıcı konutlar inşa edilmiş. Kalıcı konutların Düzce’ye bağlantısını sağlayan Zahid Keyseri Bulvarı üzerinde yeni konut projeleri de inşa edilmeye başlamış. Aynı bulvar üzerinde yeni projelerine önümüzdeki günlerde start verileceğini vurgulayan gayrimenkul uzmanları, bölgenin kısa sürede en çok prim yapan yerlerin başında geldiğini söylüyor. Bulvar üzerindeki Koçyazı, Dereli, Tütüncü, Yayalar, Kazukoğlu. Nalbantoğlu Mahallelerindeki arazilerin fiyatları yükselmiş.

Kentin kuzeyinde açılan yeni yol güzergâhlarındaki Hamidiye ve Karaca Hacımusa Mahalleleri de hızla gelişmeye başlamış. Güneydeki Azmimilli ve Darıcı Mahalleleri değer kazanmış. Şehrin batısında inşa edilen yeni devlet hastanesinin yakınındaki Uzunmustafa ve Aziziye Mahalleleri de müteahhitlerin gözdesi olmuş. Adliye, Emniyet Müdürlüğü ve Kültür Merkezi binaları ise şehrin doğusunda kalan Fevzi Çakmak Mahallesi’ne ilgiyi artırmış.

Düzce’de fiyatlar nasıl?

Hemen her yerde olduğu gibi Düzce’de de en değerli arsalar, şehir merkezi olarak kabul edilen Şerefiye ve Kültür Mahallelerinde bulunuyor. Her iki mahallede de arsaların metrekare fiyatı bin TL’ye kadar ulaşıyor. Merkeze yakın Uzun Mustafa, Kremitocağı, Burhaniye ve Nusrettin Mahallelerinde ise arsaların metrekare fiyatı 500-700 TL arasında değişiyor. Şehrin merkezinden uzak olan Hamidiye, Koçyazı, Azmimilli ve Aziziye mahallelerinde metrekare fiyatları ise 300-500 TL düzeyinde.Düzce’nin mücavir alanlarına girmesine rağmen hala köy görünümündeki mahallelerde henüz 18’inci madde ayırımı görmeyen arazilerin metrekaresi ise 50-70 TL’ye satılıyor.

Uzmanlar ne diyor?

Uzun vadeli düşünen yatırımcıların mücavir alanlara yatırım yapmasını öneren gayrimenkul uzmanları, Düzce’de mücavir alana giren yeni mahallelerde tarla veya boş arazilere yatırım yapmalarını tavsiye ediyorlar. Uzmanlar, “Ancak alacağınız arazi en az 10 bin metrekare olmalı” diyor.Kısa vadeli yatırım yapmayı düşünenlere ise daha küçük metrekarelerde ve arsa vasfındaki arazileri öneren gayrimenkul danışmanları, metrekare fiyatları 500 ile 700 TL arasında değişen arsaların her zaman kat karşılığında müteahhitlere verilebileceğini belirtiyorlar. Kısa vadeli yatırım yapacak olanları uzmanlar, “Tabii arsalar Taks yüzde 40 ve Kask 1.5 değerleri düşünülerek alınmalı” diyerek uyarıyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/yatirimcinin-gozu-bu-bolgede-_109990.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!