Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yayalaştırma Bakanlığın Yetkisine Giriyor!

Çevre ve Şehircilik ile Orman ve Su İşleri bakanlıkları, 3 yasal düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Buna göre Gezi Parkı gibi bir yayalaştırma çalışması söz konusu olduğunda bakanlık izni alınacak.

yapi.com.tr
Yayalaştırma Bakanlığın Yetkisine Giriyor!

Hükümet, 3 yasal düzenleme için harekete geçti. Çevre ve Şehircilik ile Orman ve Su İşleri bakanlıkları yeni düzenlenmeler için çalışmalarını hızlandırdı. İki bakanlık yasal düzenlemelerde yaşanan son olayları göz önünde bulunduruyor.

Yetki bakanlıkta olacak

Yeni Şafak'ın haberine göre, bu yasaların, 'İmar Kanunu, Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu ve Hayvanları Koruma Kanunu' şeklinde 3 yasal düzenleme olduğu öğrenildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı imar kanunda Taksim Gezi Parkı gibi alanlarda İmar planında değişikliklerine ilişkin yerel yönetimlerde yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na geçecek. Bundan böyle Taksim Gezi Parkı'nda olduğu gibi bir yayalaştırma söz konusu olduğunda bakanlığın kapısını çalacak. Turizm, orman alanları, sit alanlar gibi korunması gereken yerlerle ilgili imar planı kararları bakanlığın üzerinden oluşturulacak. Çevre koordinasyonu tek elde toplanacak.

Halk sağlığına önem

Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı'na göre; ülkenin her hangi bir yerinde yapılacak çevre düzenlemesinde bundan böyle, öncelikli olarak halk sağlığı gözetilecek. Ekosistem iyileştirilmesi, elverişli koruma statüsünde koruma, koruma ve kullanma dengesinin gözetilmesi, izlemeye dayalı koruma yaklaşımı, biyoçeşitliliği koruma ağının oluşturulması, korunan alanlarda plân ve projelere ekolojik etki değerlendirme yapma mecburiyeti, korunan alanlarda yaşayan insanların ekonomik olarak zarar görmemelerine yönelik tedbirlerin alınmasını öngörüyor.

Hayvan sahipleri eğitim alacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan Hayvanları Koruma Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı sahipsiz hayvanların 'doğal yaşam parklarına' bırakılması, hayvan sahiplerinin eğitim alması gibi maddeler içeriyor. İl ve ilçe merkezlerinde 'ev ve süs hayvanı' sahipleri hayvanın barınma koşulları, ihtiyaçları, sağlığı ve insan, hayvan sağlığı ve çevreye verebileceği zararları önleyici tedbirler konusunda eğitim alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yayalastirma-bakanligin-yetkisine-giriyor_109734.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!