Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Taksim Yayalaştırma Projesi'nin Gümüşsuyu Ayağından Vazgeçilebilir"

Taksim yayalaştırma projesinde uygulamaya geçmek için Koruma Kurulu'ndan gelecek kararı beklediklerini açıklayan Başkan Topbaş, ancak Gümüşsuyu güzergahıyla ilgili bazı sıkıntıların olduğunu, gerekirse oradan vazgeçilebileceğini söyledi.

yapi.com.tr
"Taksim Yayalaştırma Projesi'nin Gümüşsuyu Ayağından Vazgeçilebilir"

Saraçhane'deki Başkanlık Sarayı’nda gerçekleşen Rusya Yerel İdaresi Konseyi Başkanı Vyaçeslav Stepanoviç Timçenko ziyareti sonrası basın mensuplarının gündeme dair sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim yayalaştırma projesiyle ilgili olarak, “İhalesi yapıldı. Koruma Kurulundan prensip olarak bir karar çıkmıştı; o karar elimizde var. Kurula, uygulama projeleri aktarıldı. Bu haftaki toplantılarında bir karar verdikleri taktirde, çalışmalar başlayacak” dedi. Projeyi bir an önce tamamlamak istediklerinin altını çizen Başkan Topbaş, “Projenin ilk etabı, Tarlabaşı Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ile geçiş noktası olan Gezi Parkı'nın ön tarafındaki alanda trafiğin yer altına alınmasıyla ilgili. Orada önemli bir model ortaya çıkacak. Birçok kesim ve insanımız buna karşı değil; Talimhane’den Taksim'e buluşmasına olumlu bakılıyor” dedi.   

Fiziki altyapı yetersizlikleri nedeniyle Gümüşsuyu'ndan vazgeçilebilir

Taksim yayalaştırma projesinin Gümüşsuyu yönüyle ilgili olarak tedirgin olunan bazı noktalar olduğunu belirten Başkan Topbaş, fiziki altyapı yetersizlikleri nedeniyle projeden vazgeçilebileceğini söyledi. Topbaş, şöyle devam etti:

“Tedirgin olunan bazı noktalar var. Bunlardan bir tanesi Gümüşsuyu'ndan gelen İnönü Caddesi'nin Mete Caddesi'ne geçiş noktasındaki yolun yer altına alınması; yani AKM'nin önündeki yolun yeraltına alınması. Onunla ilgili çalışmalar sürmekte. Kurulda da endişeler var; biz de değerlendiriyoruz. 'Bu olmayabilir?' diyoruz. Çünkü orada ciddi yarıklar ortaya çıkmakta. Trafik talebi de çok yüksek. Görülmeyen bölgeyi başka türlü çözebiliriz yönünde çalışmalar yapmaktayız. Çünkü Koruma Kurulu’nun da bu konuda endişeleri var. Bir diğer hat olarak da Sıraselviler Caddesi yoğun bir trafiği var. Hastaneler var. Bu bölgenin de trafiği yer altına alınması arzu ediliyor. Ama bunu biraz daha gerilerden başlattığımız ve tünel haline getirdiğimiz taktirde, o endişeleri de ortadan kaldırabiliriz diye düşünüyoruz. Ama bunları daha sonraki etaplar olarak değerlendirebilinir”.

Kentsel dönüşüm hafriyatları nasıl değerlendirilecek?

"İstanbul genelinde başlatılan kentsel dönüşüm projesinden çıkan hafriyat nasıl değerlendirilecek?" şeklindeki soruya Başkan Kadir Topbaş, "Hafriyatın dönüşümü için bir yönetim oluşturmak gerekiyor. Çünkü bu kadar inşaat atığı malzemesini getirip, bir yerlerde depolamaya imkanımız yok. Başka bir yere de atamayız. Hafriyatın düzgün ve çevreyi kirletmeyecek şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Bu konuyu iyi bilen akademisyenlerle İSTAÇ şirketimizin bir çalışması var.  Bu yıkımlardan çıkan malzemeler, yerine göre kullanılabilir. Bir kısmı yaptığımız isale  hatlarında ve yolların alt zemininde kullanılabilir'' şeklinde cevap verdi.

Fikirtepe'de karşılaşılan sorunlar

"Fikirtepe'deki kentsel dönüşümde Afet Yasası'nın uygulanmasıyla ilgili bazı sorunlarla karşılaşılaşılıyormuş. Bu sorunları aşmak için ne gibi tedbirler alınıyor?" şeklindeki soruya ise Başkan Topbaş şu yanıtı verdi.

"Fikirtepe’de imar artışıyla yapılan kentsel dönüşüm projesi önemli fırsat. Maalesef bazı adalardaki parsellerde uyuşmazlıkların çıktığı söyleniyor. Durumu, Çevre ve Şehircilik Bakanımiz Sayın Erdoğan Bayraktar da biliyor. Orada birkaç kişinin karşı çıkması yenilemeye engel teşkil etmeyecek şekilde yasal düzenleme yapıldı. Ada içinde bir iki ufak parsel bu işe olumlu bakmıyorsa, bakanlığın devreye girmesi suretiyle o parselde bulunan yapıyı istimlak ederek ada içine bakanlık ortak olacak. İstimlak bedeli de gerçek değerleri üzerinden yapılacak. Afaki talepler hiçbir şey ifade etmeyecek”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/taksim-yayalastirma-projesinin-gumussuyu-ayagindan-vazgecilebilir_102426.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!