Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yaylada Evim Olsun!

Barınma hakkı ile ilgili bilincin geliştirilmesi, herkes için yeterli konut ve sürdürülebilir, sağlıklı kentleşme faaliyetlerini desteklemek amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 13 Ekim Dünya Konut Günü’nde Türkiye bu alanda pek de parlak bir tablo sergilemiyor. Derelerin yatağında yükselen gökdelenleri, plansız gelişen kentleri ile

Cumhuriyet Gazetesi
Yaylada Evim Olsun!

Barınma hakkı ile ilgili bilincin geliştirilmesi, herkes için yeterli konut ve sürdürülebilir, sağlıklı kentleşme faaliyetlerini desteklemek amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 13 Ekim Dünya Konut Günü’nde Türkiye bu alanda pek de parlak bir tablo sergilemiyor. Derelerin yatağında yükselen gökdelenleri, plansız gelişen kentleri ile doğal afetlerin felaketle sonuçlandığı ülkemizde, konut açığı da büyük sorunlar arasında. Krizin etkileriyle, arz fazlasının birleşmesi sonucunda konut fiyatlarının yerinde saydığı, hatta dünya ortalamalarına göre Türkiye’nin daha ucuz olduğu savunulsa da alt ve orta gelir grubunun konut ihtiyacına uygun üretim yapıldığı söylenemez.

Bu arada Antalya’daki bir şirket tarafından Türkiye’nin sekiz bölgesinde gerçekleştirilen bir araştırma, Türkiye’de kentsel alanlarda yaşayanların mevcut konut durumu ve sahip olmayı istedikleri yeni konutlardaki tercihlerini saptadı. Buna göre Türk insanı ikinci konut olarak yaylada veya deniz kenarında, müstakil ve en az 100 metrekare ev istiyor. ADO Grup tarafından, farklı bölgelerde 20 yaş üzerindeki 4 bin 424 kişi ile görüşülerek yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de ikinci konuta sahip olanların genel nüfusa oranı yüzde 14. İkinci konuta sahip olanların genellikle orta yaş üzerinde olduğu görülüyor. İkinci konut isteyenlerin yüzde 44’ü yaylayı, yüzde 34’ü deniz kenarını tercih etti.

Araştırmada, Batı Akdeniz illerinin özlemleri de ortaya çıkarken Antalya’daki insanların yüzde 40’ı yaylada, yüzde 29’u deniz kenarında ikinci konuta sahip olmak istiyor. Isparta’da bu ikisi eşitlenirken Burdur’da deniz kenarı isteği yaylayı geçiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yaylada-evim-olsun_73245.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!