Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yazar ve Sanatçılar Üçüncü Köprünün Adını Koydu: Mimar Sinan

İstanbul'da yapılacak üçüncü köprünün ihalesi eylül ayında gerçekleştirilecek. Ancak yeni köprünün yeri ve bağlantı yollarının geçeceği güzergâh ile ilgili spekülasyonlar, aylar öncesindenbaşladı ve her geçen gün artarak devam ediyor. Bizim konumuz üçüncü köprünün nereye yapılacağı değil, adının ne olacağı. Gerçi "Doğmayan çocuğa don biçilmez"

Zaman PAZAR
Yazar ve Sanatçılar Üçüncü Köprünün Adını Koydu: Mimar Sinan

İstanbul'da yapılacak ve Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayacak üçüncü köprünün ihalesi ekim ayında gerçekleştirilecek. Ancak yeni köprünün yeri ve bağlantı yollarının geçeceği güzergah ile ilgili spekülasyonlar, aylar öncesinden başladı ve her geçen gün artarak devam ediyor. Yetkililer ise köprünün yeri ve yol güzergahları ile ilgili ortaya atılan planları, iddiaları reddediyor. Bizim konumuz üçüncü köprünün nereye yapılacağı değil, adının ne olacağı... Gerçi "Doğmayan çocuğa don biçilmez" şeklinde bir atasözümüz var; ancak köprünün yapılacağı kesin. Bu nedenle de biz şimdiden adını koyalım istedik. Ve yazarlara, tarihçilere, sanatçılara "Üçüncü köprünün adının ne olmasını istersiniz?" seklinde bir soru yönelttik. İlginç cevaplar aldık...

Mimar Hakan Kıran 3. köprünün yapılmasına razı değil. Bu sebeple çok çocuklu ailelerin, artık bundan sonra olmasın diye son çocuğuna "Yeter" adını vermesinden mülhem 3. köprüye de bu adın verilmesini öneriyor.

Ahmet Özal, tüm itirazlara rağmen 2. köprüyü yaptıran babasının, Turgut Özal'ın isminin verilmesi gerektiğini düşünüyor. Özal, halkın da bunu istediğini söylüyor. Hatta İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 'vapurları halka seçtirmesi' gibi 3. köprünün adının da halka sorularak verilmesi istiyor. İnternette yaptırılacak ankette Turgut Özal isminin birinci geleceğini iddia ediyor.

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, üçüncü köprüye karşı; ancak ihtiyaçlar göz önünde bulundurulunca bunun kaçınılmaz olduğunu söylüyor. Ortaylı, köprüye Mimar Sinan ismini yakıştırıyor. Aktör Ediz Hun da Ortaylı ile aynı görüşte. İstanbul'a yakışacak bir isim seçilmesi gerektiğini vurguluyor ve gönlünden Mimar Sinan geçiyor. Hun, bu adı bir vefa göstergesi olarak görüyor.

Boğaza köprü yapma fikri ilk II. Abdülhamit'ten çıkmıştı. Hatta projeleri hazırlatmış fakat yapım aşamasına gelindiğinde tahttan indirilmişti. II. Abdülhamit'in torunu şehzade Orhan Osmanoğlu 3. köprü için Selçuklu'ya dair bir isim konulmasını öneriyor. Bu tür yapılara Cumhuriyeti ve Osmanlı'yı anımsatan isimler verildiğini ama Selçuklu'nun unutulduğunu söylüyor. Onun gönlünden geçen isim; II. Abdülhamit. Ancak bu önerisinin siyasi anlaşılacağını düşündüğü için söylemekten imtina ediyor.

Gazeteci Leyla Umar, üçüncü köprü yapılmasına karşı. Yapılırsa da adının Atatürk olmasından yana. Tarihçi Prof. Dr. Feridun Emecan ise üçüncü köprüye Cumhuriyet adını yakıştırıyor. Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet'ten sonra Cumhuriyet isminin uygun düşeceğini söylüyor. Emecan, Atatürk adının yaygın kullanıldığını, zaten Unkapanı köprüsünün resmiyette Atatürk Köprüsü olarak geçtiği, dolayısıyla Boğaz Köprüsü'ne bu adın verilmesinin uygun olmayacağı görüşünde.

İskender Pala herkesten farklı önerilerde bulunuyor: Kıtabend (kıtaları birbirine bağlayan), Dersaadet (saadetin kapısı, saadet yolu), Tezhibiye (süs, ziynet), Mihrimah (güneş ve ay).

Yazar Selim İleri'nin ilginç bir isim önerisi var: Abdülhak Şinasi Hisar. "Abdülhak Şinasi Hisar, İstanbul'u en güzel, en içli kaleme getirendi. Ama ne yazık ki milyonlarca İstanbullu Abdülhak Şinasi'nin adını bile bilmiyor. Hiç değilse bir fırsat olur, "Bu da kimmiş?" diye sorulur. Yolu Abdülhak Şinasi'yle açmışken, sonra, tabiî, bir umut; onuncu köprüye de belki Selim İleri köprüsü denir." diyor. AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Edibe Sözen'in üçüncü köprüye isim önerisi Avrasya oluyor. CHP'li İstanbul milletvekilleri ise üçüncü köprüye karşı çıktıklarını dolayısıyla bir isim önerisinde bulunmayacaklarını söylüyor. Beşir Ayvazoğlu ise her ne isim verilirse verilsin köprüye halk arasında "3. köprü" denileceğini söylüyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/yazar-ve-sanatcilar-ucuncu-koprunun-adini-koydu-mimar-sinan_70499.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!