Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yazlıkta 21 Trilyon Paniği

Asya Bank’ın AK- TUR AŞ. yönetiminin TOKİ müteahhidine verdiği teminat mektuplarına karşılık şirketin taşınmazlarına haciz koydurması üzerine site sakinleri ‘evlerimiz elden gidecek’ diye ayaklandı. Datça-Aktur’un akşam üzeri klasik müzik çalınan Antik Bar’ı iki gündür yazlık sinemaya dönüşmüş durumda. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası maçları için

Milliyet Gazetesi
Yazlıkta 21 Trilyon Paniği

Datça-Aktur’un akşam üzeri klasik müzik çalınan Antik Bar’ı iki gündür yazlık sinemaya dönüşmüş durumda. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası maçları için kurulan dev ekrandaki yayını seyretmek üzere site sakinleri akın akın Deniz’in yerine taşınıyorlar. Yılmaz Erdoğan’ın ‘Vizontele’si gibi eğlenceli ancak o denli de ciddi bir durum var.

Ak-Tur AŞ, 1970’li yıllarda Türkiye’nin ilk turizmci valisi diye bilinen eski Muğla Valisi Özer Türk tarafından kurulmuş bir şirket. Datça’da 1275, Bodrum-Bitez’de 670 konutu bulunuyor. Bodrum Aktur’da Özalların da evi vardı ve 1983 seçimlerinde Turgut Özal Başbakan olunca, site bir anda ün kazanmıştı. Datça ise Bodrum’un hareketliliğinden uzak, sade yaşamı seçen, deniz ve ormanın birleştiği bu cennet mekânda (Can Yücel, mekânım Datça olsun, derdi) doğaya dönük yaşayan emeklilerin ağırlıkta olduğu bir yer. Ancak bu yaz, Aktur’da huzur bozuldu! Antik Knidos gibi, Kızlan ve Emecik köylülerinin pazaryerinin çağdaş agora işlevi, günlük alışveriş kadar enformasyon ihtiyacını da karşılıyor.

İki teminat mektubu
Akturlular, bir sabah pazaryerine geldiklerinde, kilosu 20 liraya satılan ‘nurlu’ bademin Balcı İbrahim’deki fiyatının neden 25 liraya çıktığını sorgulamaya fırsat bulamadan, evlerine ‘haciz konulduğu’ haberiyle şoke oldular! O gün pazarda domates 1 liraya, salatalık 2 liraya satılıyordu. Kavun karpuz fiyatları ucuzlamıştı. Pazardan iki poşet doldurup 25-30 lira harcayarak evine dönenler o gün, ‘hissedarı’ oldukları Ak-Tur AŞ’nin TOKİ müteahhidine verdiği 21 trilyonluk ‘teminat mektubu’ nedeniyle iki bankaya borçlu uyandıklarını öğrendiler.

Ne Ergenekon, ne AKP’nin kapatılma davası, ne Sarkozy’nin Carla Bruni ile çıktığı tatil, hatta Deniz Baykal’ın anjiyosu, bu haberlerin hiçbir önemi yok. Aktur’da kıyamet kopuyor. 21 trilyonluk haciz davası yaz sıcağında insanları buram buram terletiyor.

Toplantı üzerine toplantı yapılıyor.
Plajda isyan havası var: Suç duyuruları başladı. Yönetimi devirmek üzere büyük bir seferberlik gözleniyor. Maç için kurulan dev ekranda Muğla’daki ‘hesaplaşma’ toplantısının görüntüleri yazlık sinema gibi oynatılıyor.

Bodrum-Bitez’deki apartlar
Site yönetimi de ‘muhalefeti’ püskürtmek üzere gün boyunca, ‘mahkemenin hacizleri geçici olarak durdurduğu’ konusunda anonslar yapıyor. Aktur’da kıyametin kopmasına neden olan 21 trilyonluk ipotek Bodrum-Bitez’de yaptırılan 150 apart inşaatından kaynaklanıyor. Ak-Tur AŞ, mülkiyetindeki 1609 parsel arsayı kat karşılığında (yüzde 40/60) Bodrum’da turizm tesisleri yapan Süha Yılmaz’a ait Yapı Endüstri’ye satıyor. Ancak iskân alınıncaya dek tapu verilmiyor. Geçen yıl inşaatlar bitiyor, Bodrum Aktur’a ait 150 apart teslim alınarak 27 Haziran 2007’de açılışı yapılıyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/yazlikta-21-trilyon-panigi_62953.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!