Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yedi Tepenin Yedi Mimarı Torino'yu Fethetmeye Gidiyor

Üç yıl önce İstanbul'da gerçekleşen Dünya Mimarlık Kongresi, bu sene İtalya'nın Torino kentinde düzenleniyor. 29 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasındaki kongre, pek çok ülkenin mimarlık alanındaki gelişmeleri yansıttığı özel sergileri Torino'ya taşınıyor. Bu sergi vesilesiyle Süha Özkan başkanlığında 2006'da kurulan Dünya Mimarlık Topluluğu (World

Hürriyet Gazetesi
Yedi Tepenin Yedi Mimarı Torino'yu Fethetmeye Gidiyor

Üç yıl önce İstanbul’da gerçekleşen Dünya Mimarlık Kongresi, bu sene İtalya’nın Torino kentinde düzenleniyor. 29 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasındaki kongre, pek çok ülkenin mimarlık alanındaki gelişmeleri yansıttığı özel sergileri Torino’ya taşınıyor. Bu sergi vesilesiyle Süha Özkan başkanlığında 2006’da kurulan Dünya Mimarlık Topluluğu (World Architecture Community), Torino kent merkezindeki Palazzo Bertalazone di San Fermo sanat galerisinde 'Türk Mimarlığı Şimdi' temalı iç içe iki sergi düzenliyor.

Bunlardan biri 'Görüntüleri Anlatmak' adıyla mimar ve fotoğraf sanatçısı Sıtkı Kösemen’in objektifinden İstanbul’u panoramik olarak gösteren karelerden oluşuyor. Diğeri ise 7 mimarın katıldığı '7 Tepe 7 Mimar' başlığı altında Emre Arolat, Can Çinici, Mehmet Kütükçüoğlu, Şevki Pekin, Nevzat Sayın, Melkan ve Murat Tabanlıoğlu, Han Tümertekin’in yapıtlarından...

Sergiler sadece kongre süresince değil bir ay boyunca ziyarete açık olacak: "Şehrin içinde olup hem Torino halkına hem de orayı gezecek mimarlara daha uzun süre ulaşabilecek bir mekan arayışına girdik. Sonunda tarihi bir saray yavrusu olan Palazzo Bertalazone di San Fermo’daki sanat galerisinde karar kıldık. Mekanın parçalara bölünmüş yapısı serginin kurgusunu oluşturmamıza yardımcı oldu. Mimarlara ayrılacak yedi oda İstanbul’a da bir atıf yapma fikrini verdi. Ve sadece İstanbul’dan mimarların katılacağı '7 Tepe 7 Mimar' isimli tema oluştu" diyor Özkan.

Sergi için modern Türk mimarisinin üçüncü nesil mimarlarından en çok uluslararası isim yapan, en çok ses getiren, projeleri tartışılan, ticari olmayan işler yapmış yedi isim seçildi. 7 odada 7 mimar, eserlerini pano veya projeksiyon gibi farklı yöntemlerle gösterecek. İki odada ise 'Görüntüleri Anlatmak' adıyla mimar ve fotoğraf sanatçısı Sıtkı Kösemen’in objektifinden İstanbul’un sosyal yapısının yansıdığı kareleri sergilenecek.

Kendilerini fark ettirmek isteyen mimarlara açılım sağlamaya çalışıyoruz

Serginin fikir babası Mimar Süha Özkan, 15 yıl boyunca Colombia ve ODTÜ gibi üniversitelerde öğretim üyeliği yaptı. Ardından 25 yıl Ağa Han Mimarlık Ödülleri’nin genel sekreterliğini yürüttü. 2005’te, İstanbul’da yapılan Uluslararası Dünya Mimarlık Kongresi’nin (UIA) başkanlığını üstlendi. 2006’da da emekliye ayrıldı. Fakat mimariye olan tutkusu peşini bırakmadı. Tüm birikimini daha geniş kitlelere duyurmak için Şefik Onat’la birlikte, 2006’nın başlarında, bir mimarlık danışmanlık şirketi olan Dünya Mimarlık Topluluğu’nu (World Architecture Community) kurdu. Şirket, kar amacı gütmeden sponsorlarla ayakta durmayı hedefledi. Özkan sadece Türkiye mimarisiyle ilgili çalışmalar yapmadıklarını söylüyor: "Ama ister istemez işlerimizde Türkiye ağırlıklı olarak yer alıyor. Bütün mimarlara, ama özellikle kendilerini fark ettiremeyen mimarlara açılım sağlamaya çalışıyoruz." Dünya Mimarlık Topluluğu, mart ayından beriwww.worldarchitecture.org adresinde de hizmet veriyor. Ücretsiz olarak mimarların kendi projelerini yükleyip işlerini herkese duyurabildikleri, mimari haberlerin yer aldığı site, kısa sürede 30 bin kayıtlı üyeye sahip oldu. Özkan ve Onat, projeleri kapsamında çeşitli aktiviteler düzenlemeye ve mimarlık şirketlerine hizmet vermeye de başladı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/yedi-tepenin-yedi-mimari-torinoyu-fethetmeye-gidiyor_62260.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!