Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni Gözde Gayrimenkul

Ekonomideki canlanma, faiz ve doların düşüşü yatırımcıları yeniden bu alana yöneltti. Yaşanan iki büyük depremin insanlar üzerinde yarattığı

Yeni Asırb>Ekonomideki canlanma, faiz ve doların düşüşü yatırımcıları yeniden bu alana yöneltti.

Yaşanan iki büyük depremin insanlar üzerinde yarattığı olumsuz etkiler, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve 11 Eylül terör saldırısı nedeniyle son iki yıldır sıkıntılı günler geçiren ve yaklaşık yüzde 80 oranında daralan emlak piyasası, gerek ekonomideki canlanma gerek döviz ve faizlerin düşüşüyle artık rahat bir nefes almayı bekliyor.
Ekonomik kriz dönemlerinde yatırım araçları içinde en risksiz ve geleceğe yönelik olan gayrimenkul yatırımı, hala nufusun büyük bir oranının ev sahibi olmaması ve alım için cazip fiyatların yaşanması sonucu tüketici talebinin artmasına yol açtı. Genç, girişimci nüfus ve uzun vadeli finansman modelleri emlak piyasasını canlandırabilecek faktörlerin başında geliyor.

Hayal değil
Talebin patlamasında emlak fiyatlarının düşük olması ve alternatif yatırım araçlarının durumunun etkili olduğunu söyleyen emlak danışmanları, kriz döneminin etkilerinin 2003'teki olumlu gelişmelerden sonra hızını kaybettiğini belirtti.
Alım gücünün iyileşmesi ve konut kredilerinin cazip hale getirilmesiyle konut almanın artık hayal olmadığını kaydeden emlak danışmanları, "Faiz oranlarındaki düşüş, doların değer kaybetmesi, uygun ödeme koşulları ve fiyatlar emlak piyasasını canlandırdığı gibi nakit akışını da hızlandırdı" dedi.
Bu arada Toplu Konut İdaresi de (TOKİ), hızla artan konut talebinin planlı bir şekilde karşılanması için kapsamlı bir proje çalışması başlattı.

İnşaat sektörü umutlandı
Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın toplu konut hamlesi yapılacağına ilişkin açıklamasının sektörü umutlandırdığını söyledi. 2000'de yaşanan krizle inşaat sektörünün yüzde 17 küçüldüğünü hatırlatan Aslan, "Ekonominin düzelmeye başladığı bugünlerde 300 yan sektörü olumlu etkileyen inşaat sektörünün desteklenmesiyle yıllardır konut sahibi olma hayalini unutan vatandaşlara bir umut ışığı doğdu" dedi. Hüseyin Aslan, inşaat sektörünün canlanması yastık altındaki birikimlerin ekonomiye kazandıracağı gibi işsizliğe de kısa sürede çare olacağını savundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-gozde-gayrimenkul_8520.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!