Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Yeni Havalimanını Alıp Önümüzdeki Maçlara Bakarız"

TAV olarak İstanbul'a yapılması planlanan 3'üncü havalimanında iddialı olduklarını söyleyen Hamdi Akın, geçtiğimiz günlerde başlayan ihale sürecini değerlendirdi.

yapi.com.tr
"Yeni Havalimanını Alıp Önümüzdeki Maçlara Bakarız"

Geçen hafta İstanbul’a 3’üncü havalimanının şartnamesi açıklanınca talip şirketler yoğun çalışma sürecine girdi. Ancak dikkatler en çok TAV’ın üzerinde, çünkü 3’üncü havalimanı devreye girince Atatürk Havalimanı kapanacak. Yüzde 8 hissesiyle hem TAV’ın halen Yönetim Kurulu Başkanı olan, hem de Akfen Holding olarak yeni yatırımlara hazırlanan Hamdi Akın, Gazete Habertürk'ün sorularını şöyle yanıtlıyor:

İhalede en iştahlı siz mi olacaksınız?

Katar’dan Makedonya’ya bölgede havalimanı işinde ne varsa baş oyunculardanız. Havaalanı inşaat şirketleri arasında dünyanın 3’üncü büyüğüyüz. Böyle olunca bizim burayla ilgilenmemiz, yüzde 50’nin üzerinde kazanma şansı olan bir şirket olarak adledilmemiz normal. Şartnameye göre hesap kitap yapılınca gerçek niyetliler ortaya çıkacaktır.

Koç, Sabancı gibi Türkiye’nin devlerinin de talip olması ürkütüyor mu?

Bir sürü şartname alan olacaktır. Türkiye’nin en büyük yatırım projelerinden biri sonuçta. Ancak biz de konfeksiyon şirketi değiliz, zurnanın son deliği değiliz. Taliplere bakınca bu işten olmayan bir sürü firma görüyorsunuz. İştahla herkes, ‘Biz alacağız’ gibi demeçler verince insan biraz üzülüyor. Sonuçta güzel rekabet olacak. Biz de iddialıyız, iyi olan kazansın. Yeni havalimanını alıp önümüzdeki maçlara bakarız.
 
Şartnamedeki maddeleri tatmin edici buldunuz mu?

Onun incelenmesi daha sürer. Şartname ihale sürecinde nasıl değişikliğe uğrar, bilmiyorum. Şimdi bazı itirazlar olacaktır. İhale süreci uzayacaktır. Şimdiden net konuşmak mümkün değil.

Maliyet çalışması yaptınız mı? Nedir sonuç?

1 aydır çalışıyor arkadaşlar yeri, zemini. Hâlâ daha net bir şey yok. Hâlâ daha burası nasıl yapılabilir, ne kadar masraf olur, net bir maliyet çıkarabilmiş değiliz. Onlar çıktıktan sonra konuşmak daha anlamlı. Ondan önce herkesin söylediği boş olur.

Akfen Holding’in halka arzında tombul parmak vakası, Atatürk Havalimanı’nda yeni havalimanı, İDO’da rakip hat olasılığı... İşte bahtsızlıklar sizi takip ediyor gibi hissediyor musunuz?

Daha neler var, 3’üncü havalimanı bir şey değil, Atatürk Havalimanı yapılana kadar başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi. İhaleyi aldık, 1999’da Türkiye’nin en büyük depremi oldu, merkezi Avcılar! Ardından 11 Eylül’de havacılığa saldırı oldu. Kuş gribi, SARS geldi. Tiflis’te havaalanı aldık, Ruslarla Gürcüler 100 yıldır savaşmayan iki ülke savaştı. Tunus’a 1 milyar dolar yatırdık, Arap Baharı başladı. Arap Baharı hangi ülkede başlar diye toto oynasak herhalde Tunus sonuncu olurdu! 1 milyar dolarlık yatırımımızı gözünden vurdu. Libya’da havaalanı yapıyoruz, Kaddafi’yi devirdiler! Ama sonuçta işin inişi de çıkışı da var. Başkalarının da başına geliyordur diye kendimi rahatlatıyorum. İş hayatı böyle, gücün yettiği müddetçe dövüşeceksin savaşacaksın. Şans da şanssızlık da kalıcı değildir sonuçta. O yüzden sorun değil, benim de bir gün şansım güler!

2013’te ekonomide ayak frenden çekilecek gibi, siz neler bekliyorsunuz?

2012 serbest piyasanın istediği gibi değil, hükümetin istediği şekilde gitti. Bunu bilerek ve isteyerek dikkatli bir şekilde yaptılar. 2013 biraz daha serbest, ayağı gazdan çekilmiş bir sene olacak. Türkiye de dünya da başka bir sürece girdi. Dünyada da bu yılın sonunda, 2014’ün başında ciddi bir patlama bekliyorum. Hatta belki 3’üncü çeyrekte olabilir bu, ciddi bir talep oluşacak. Türkiye de bu ülkelerin başında gelecek. Bütün yatırımcıların da hazır olması gerekir. Biz hazırlıklarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci bir 2003-2008 arası gibi 5 yıllık periyotu başlayabilir.

Fransızlarla sorunumuz yok

Fransız basınında ‘TAV’da tuzağa düştük’ yorumları yapıldı, ortağınızla aranızda gerginlik oldu mu?

Ama o tazminat mektubu gelmeden çıktı. Atatürk Havalimanı için tazminat mektubu geldi, şimdi sorun yok. Tuzak yorumunu da gazete yapmıştı, Aeroports de Paris’de yönetim değişikliği söz konusuydu, biraz politikti o yazılar yani. Velhasıl, şu an bir sorun yok, onlar da 3’üncü liman için çok istekli. Tazminatın şartları yeni havalimanı bitince ve Atatürk Havalimanı kapanınca belirlenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-havalimanini-alip-onumuzdeki-maclara-bakariz_104229.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!