Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni Kent Merkezi Planı İptal

Mahkeme, Yüksel Çakmur’un açtığı davada, 16 Temmuz 2009’da jeolojik ve zemin etüdleri yetersiz diye yürütmesini durdurduğu Alsancak-Turan arası İzmir Yeni Kent Merkezi İmar Planı’nı iptal etti.

Milliyet EGE
Yeni Kent Merkezi Planı İptal

Büyükşehir Belediyesi’nin gökdelenler bölgesi dediği, 550 hektarlık Turan-Alsancak liman arası Yeni Kent Merkezi Planı tartışmasında başa dönüldü. İlk kez 2003’te onaylanan plan, 2009 Haziran’ında Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Yüksel Çakmur’un açtığı davayla yeniden gündeme gelmişti.

Mahkeme, jeolojik ve zemin etüdlerine saptanmayan bir mikro bölgeleme haritası çıkarılmaması, analizlerde eksiklikler bulunması gerekçesiyle Büyükşehir’in onayladığı 1/5 bin ölçekli ve Konak Belediye Meclisi’ni onayladığı 1/1000 ölçekli planın yürütmesini durdurdu. Yürütme durunca ilçe belediyeler de ruhsat veremedi. Büyükşehir yürütmeyi durdurmanın iptali için başvurdu, ancak itirazı reddedildi. Büyükşehir Belediyesi, Yeni Kent Merkezi Mikrobölgeleme etüdlerinin yapılması için çalışma başlattı.

Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararından 6 ay sonra 1 Şubat 2010 tarihli kararında bu kez yürütmesini durdurduğu, 1/5 bin ölçekli planla 1/1000 planın Konak İlçesi sınırlarında kalan kısmını kapsayan planı iptal etti, planın Bayraklı bölümünü kapsayan Karşıyaka Belediye Meclisi’nin 1/1000 ölçekli plan değişikliği kararının da yürütmesini durdurdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-kent-merkezi-plani-iptal_76484.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!