Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yeni Kent Merkezi'ne Üçüncü Çakmur Engeli

Alsancak Limanı ve Turan arasındaki alana inşa edilecek gökdelenlerle İzmir'de 10 milyar dolarlık yatırımın önünü açması beklenen Yeni Kent Merkezi projesinde yine Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur şoku yaşanıyor. Daha önce açtığı davalarla bölgeyle ilgili Büyükşehir ve ilgili ilçe belediyelerinin yaptığı imar planlarını iptal ettiren

Yeni Asır Gazetesi
Yeni Kent Merkezi'ne Üçüncü Çakmur Engeli

Alsancak Limanı ve Turan arasındaki alana inşa edilecek gökdelenlerle İzmir'de 10 milyar dolarlık yatırımın önünü açması beklenen Yeni Kent Merkezi projesinde yine Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur şoku yaşanıyor. Daha önce açtığı davalarla bölgeyle ilgili Büyükşehir ve ilgili ilçe belediyelerinin yaptığı imar planlarını iptal ettiren Çakmur, belediyenin yeni planlarına karşı da dava açtı.

Çakmur'un liderliğindeki avukat grup, bu davada da daha önce iptal edilen davadaki iddialarını sürdürüp, aradan geçen süreçte belediyenin bölgede zemin etüdü çalışması yapmasının burada deprem riskini azaltmadığını, zemini sağlamlaştırmadığını, yapı yoğunluğunu azaltılmadığını ve küçük arsa sahiplerinin haklarının korunmadığını iddia etti.

Depreme dikkat çekti

Konuyla ilgili açıklama yapan Çakmur, "Türkiye İzmit depremini yaşadı. Deprem uzmanları İzmir'deki deprem riskinin İstanbul'dan kat kat fazla olduğunu vurguluyor. Jeolojik etüd, bir bölgenin 1. derece deprem alanı olduğu gerçeğini yok edebilir mi? Jeolojik etüd, trafik akışını düzenler mi, altyapı yetersizliğini ortadan kaldırır mı?" diye sordu.

"Bayraklı eteklerine bu yoğunluk getirildiğinde trafik ne hale gelecek düşünmek bile istemiyorum. Bir şehirde ya kent planlaması ya da rant planlaması yapılır" diyen Çakmur, şunları söyledi: "Güzelyalı'daki Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin olduğu yer iki kez satılmaya çalışıldı, durdurduk. Şimdi çok övündükleri sanat merkezi var fena mı oldu? Büyükşehir Belediyesi'nin karşısındaki İZSU binasını sattılar, biz durdurduk. Şimdi belediyeyi oraya genişletmek istiyorlar, demek ki doğru yapmışız. Yüksel Çakmur olarak bu kentin geleceğine sahip çıkıyorum. Benim şahsi çıkarım yok. Bir santim arsam yok. Kararı da ben vermiyorum, kutsal yargı veriyor. Şehrin ciğerlerini bıçaklamak isteyenleri önleyenleri vatan haini ilan etmeyelim. Yarın tarih bunları yargılayacak."

Kocaoğlu tepkisi

Çakmur'un dava açması, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu isyan ettirdi. Çakmur'un daha önce açtığı davada Yeni Kent Merkezi ile ilgili planların mahkeme tarafından zemin etütleri olmadığı gerekçesi ile iptal edildiğine dikkat çeken Kocaoğlu, "Biz de bunun üzerine mahkemenin iptal gerekçelerini de dikkate alarak bölgenin zemin etütlerini yaptırarak tekrar plan hazırladık. Sayın Çakmur tekrar dava açmış. Yeni planlarla ilgili kararı yargı verecek. Yargının vereceği kararı Büyükşehir Belediyesi olarak biz de tabii ki uygulamak zorundayız" diye konuştu.
"Biz de dahil olmak üzere herkes İzmir'e yatırımcı gelmemesinden şikayet ediyor" diyen Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tüm kentliler olarak sürekli İzmir'e yatırımcı gelmemesinden şikayet ediyoruz. Ama kente yatırımcı çekecek olan ne İnciraltı'nın ne de Yeni Kent Merkezi'nin planlarını bir türlü bitirip elbirliği ile hayata geçirebiliyoruz. Elbirliği ile bu bütünlüğü sağladığımız takdirde hem kente yatırımcı gelecek hem de kentteki istihdam problemine çare olacaktır diye düşünüyorum."

Yatırımcılar isyan etti

Bölgede yatırım planlayan işadamları, Yüksel Çakmur ve arkadaşlarının açtığı davaya sert tepki gösterdi.

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak: 'Milyarca dolarlık proje ruhsat alamayacak'

Artık diyecek bir şeyim yok. 'Zemin uygun değil, deprem riski var' gibi gerekçeler bugün inşaat teknolojisinin geldiği noktada hiç önemli değil. Denizler doldurulup gökdelenler yapılıyor. Her gün depremin olduğu Japonya'da her yer gökdelen. Siz uygun teknolojiyi kullanarak binanızı kurarsanız, hiç bir şey olmaz. Hemen ruhsat almayı bekleyen 2 milyar dolarlık proje var. Ne yazık ki bu projeler şimdi ruhsat alamayacak.

Megapol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir: 'Belediyenin de üzerine düşenler var'

Biz hukuk devletiyiz. Hukuk devletinde kimseye dava açmayın diyemezsiniz. Ancak Çakmur dava açıyor diye plan olmayacak diye bir şey yok. Bu konuda şehri yönetenlerin de yapacağı işler var. Belediyeler Danıştay'ın vereceği nihai kararı beklemeden yeni plan yapabilirler. Bu sayede projeleri için ruhsat bekleyen yatırımcıların bu ihtiyacını karşılayabilirler.

Dilekçedeki iddialar

Yüksel Çakmur, Nurşen Algantay, Kamuran Özbaş, Hüseyin Erden, İsmet Köymen, Metin Özatalar, Haluk İrtegün ve Günden Yurdagül tarafından İzmir 2. İdare Mahkemesi'nde projenin durdurulması ve iptali talebiyle açılan davada, projeyle ilgili olarak daha önce açılan davadaki deprem riski ve zemin düşüklüğü iddialarının aynen devam ettiği belirtildi. Yeni plan içinde yapılan zemin etüd çalışmalarının bu riski ortadan kaldırmadığına dikkat çekildi. Dava dilekçesinde, söz konusu plan yapılan alanda, yoğunluk artışını karşılamak üzere hem daha önce hem de şimdi aynı bölgede teknik ve sosyal yapı için ayrılmış yol, meydan, yeşil alan, otopark, sosyal ve kültürel tesis gibi ortak kullanım alanlarında ve diğer teknik altyapıda, şehircilik bilimine ve imar planlama ilkelerine uygun herhangi bir reel artış sağlanmadığı vurgulandı.

Dilekçede, bölgede mevcut olan akaryakıt istasyonlarının tamamının yeşil alan olarak gösterilerek, bölgenin ihtiyacı olan yeşil alan standartlarının karşılandığı, kamu hizmeti olarak yapılan imar planlarınca yaratılan rantın toplumun belirli küçük bir kesmini oluşturan büyük sermaye sahiplerine yönlendirilmiş olduğu, parasal imkanları fazla olan büyük sermaye sahiplerinin planda parsel büyüklüğü 5 bin metrekare olarak belirlenmesinden dolayı küçük arsa sahiplerinin haklarını sahipleneceği, yapı yoğunluğunun atırıldığı da iddia edildi.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-kent-merkezine-ucuncu-cakmur-engeli_84625.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!