Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni Kent Merkezi'nde Zemin Etüdü İhalesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı Yeni Kent Merkezi Planı, yargıya takılmıştı. Büyükşehir, planı revize edebilmek için jeolojik ve zemin etüdlerinin yeniden hazırlanması için ihaleye çıkacak.

Milliyet Gazetesi
1 Yeni Kent Merkezi'nde Zemin Etüdü İhalesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı Yeni Kent Merkezi Planı, yargıya takılmıştı. Büyükşehir, planı revize edebilmek için jeolojik ve zemin etüdlerinin yeniden hazırlanması için ihaleye çıkacak.

İzmir 3. İdare Mahkemesi’nin, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur ve arkadaşlarının açtığı davada 'jeolojik ve zemin etüdlerinin yetersizliği' gerekçesiyle yürütmesini durdurduğu Alsancak-Turan arası 550 hektar araziyi kapsayan Yeni Kent Merkezi Planı, en az altı ay daha yürürlüğe giremeyecek. İnşaat ruhsatı verilemyen bölgede, Büyükşehir Belediyesi, planı yenilemek için 18 Eylül’de ‘mikro bölgeleme etüd ihalesi’ne çıkacak. İhalenin sonuçlanmasının ardından şartnameye göre yer tesliminden itibaren 90 günde etüdler tamamlanacak. Yenilenecek plan, bir kez daha Büyükşehir Belediye Meclisi onayına sunulacak. Askıya çıktıktan sonra da yürürlüğe girecek.

Altı yıldır sürüncemede

Büyükşehir Belediyesi’nin, 'gökdelenler bölgesi' olarak tespit ettiği, kentin geleceğini etkileyecek en önemli planlama çalışmalarından biri olan Turan-Alsancak liman arkası Yeni Kent Merkezi planının, tartışmaları da revizyonları da altı yıldır son bulmadı. Plan 2003 Temmuz’da Büyükşehir Belediye Meclisi’nce onaylandı. İtirazlar nedeniyle 2005 yılında revizyona uğradı. Ardından, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun önergesiyle 13 Mart 2006’da önemli bir değişiklik daha yapıldı. Büyükşehir Belediye Meclisi, zeminde yüzde 25, 30 ve 35 olan kullanım haklarını, yüzde 40, 45 ve 50’ye yükseltti. Planda 3 ve 3.5 emsal olan inşaat yoğunluğu hakkı ise 4  ve 4.5 emsale çıkarıldı. Bu durumun, inşaat yoğunluğunu artırdığı öne sürüldü. Valilik; sosyal donatı, yeşil ve otopark alanlarının yoğunluk artışının eski plana paralel artmadığını, bu durumun, imar yönetmeliklerine aykırı olduğu gerekçesiyle iptal davası açtı. İzmir 4. İdare Mahkemesi de planın yürütmesini durdurdu. Büyükşehir Belediyesi, Yeni Kent Merkezi Planı’nı, plan iptal kararı çıkmadan değiştirdi. İnşaat yoğunluğundaki bir emsal artış geri çekildi. Tabanda kullanım alanı artırıldı. Bu plana uygun 1/1000 ölçekli planlar da 2008’de uygulamaya girdi. Bazı yatırımcılar ruhsat aldı. Son olarak Haziran 2009’da, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur ve arkadaşları, İzmir 3. İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-kent-merkezinde-zemin-etudu-ihalesi_72294.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • bu proje uygulaması ne zaman başlayacak YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!