Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yeni Kömür Havzaları Özel Sektörü Bekliyor

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün (MTA) yeni bulduğu kömür havzaları, termik santral kurulum amaçlı değerlendirilmek üzere özel sektörü bekliyor. MTA'nın yeni bulduğu toplam 2,8 milyar tonluk rezerve sahip kömür havzalarının özel sektöre devri planlanıyor.

yapi.com.tr / AA
Yeni Kömür Havzaları Özel Sektörü Bekliyor

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün (MTA) yeni bulduğu kömür havzaları, termik santral kurulum amaçlı değerlendirilmek üzere özel sektörü bekliyor. A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, MTA'nın yeni bulduğu toplam 2,8 milyar tonluk rezerve sahip kömür havzalarının özel sektöre devri planlanıyor.

Kömür rezervine dayalı termik santral kurulması ve en uygun yatırım modelinin bulunması için Enerji Bakanlığı ve Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ) tarafından çalışma başlatıldı.

Buna göre, yeni kömür havzalarından Konya-Karapınar sahasında 1 milyar 800 milyon ton, Afşin-Elbistan sahasında 515 milyon ton, Tekirdağ-Çerkezköy sahasında ise 498 milyon ton olmak üzere toplam 2 milyar 813 milyon tonluk rezerv bulunuyor. Bu rezervlerin 2 milyar 637 milyon tonu ise işletilebilir seviyede.

Kurulabilecek kapasiteler ise Konya-Karapınar sahasında 5 bin megavat, Afşin-Elbistan ile Tekirdağ-Çerkezköy'de ise bin megavat düzeyinde bulunuyor. Sahalar için işletmecilik ve çevre açısından detaylı çalışmaların yapılması ve sonrasında yatırımların hayata geçirilmesi planlanıyor.

Afşin-Elbistan sahaları yeniden görücüye çıkacak

Öte yandan yeni sahaların, ''2007'de teklif gelmediği için, 2008'de de gelen tekliflerin uygun bulunmaması nedeniyle ihalesi iptal edilen Afşin Elbistan C ve D sahaları ve daha önce hiç ihaleye çıkılmamış E sahalarıyla'' birlikte ihale edilmesi düşünülüyor.

Yetkililer, daha önceki ihale iptalleri de dikkate alındığında Afşin Elbistan'daki söz konusu sahaların özel sektöre devrine önem verdiklerini belirtiyor.

Yatırım modelleri

Bakanlık, bu kapsamda hem kamu hem de yatırımcılar için en uygun yöntemi seçme konusunda çalışma yapıyor. Bakanlık ve EÜAŞ, kömür rezervlerine dayalı olarak termik santral kurulması için ''Rödövans modeli'', kamu özel sektör ortaklığı modeli'' ve ''kamu yatırım (açık ihale, yap-işlet, Yap-işlet-devret modelleri) modeli'' üzerinde duruyor.

Özel sektörün talep ve önerileri dinlendi

Öte yandan bu hafta içi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın başkanlığında, EÜAŞ, TKİ ve Bakanlık yetkilileri özel sektör ile bir araya geldi.

MTA tarafından yeni bulunan kömür sahaları ve üzerinde kurulabilecek termik santrallar hakkında bilgilendirmenin yapıldığı toplantıda, özel sektörün görüşleri alındı.

Edinilen bilgiye göre, toplantıda, özel sektör,  bu yatırımlar için daha çok teşvik verilmesini isterken, özellikle Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) konusunda Çevre ve Orman Bakanlığı ile ilgili sorunlar yaşadıklarını, bu konuda kendilerine yardımcı olunmasını istediklerini ifade ettiler.

Bazı özel sektör temsilcileri de alım garantisi verilmesi gerektiğini belirtti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da bu konuda daha önce, ''artık nükleer güç santrallerinin yapımında dahi bırakın Hazine'nin devlet garantisini, alım garantisi olmaksızın özel sektörden gelen teklifler var'' şeklinde açıklamada bulunmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-komur-havzalari-ozel-sektoru-bekliyor_87389.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!