Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye Kömür Üretiminde Dünya İçin En Büyük 4. Tehdit

Dünya Kaynakları Enstitüsü raporunda kömürün en zararlı yakıt türü olduğuna vurgu yapılırken, dünya çapında bin 200 yeni kömür santrali projesi olduğu ve bunların 49'unun Türkiye'de olduğu ifade edildi.

yapi.com.tr
Türkiye Kömür Üretiminde Dünya İçin En Büyük 4. Tehdit

Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) tarafından yayımlanan 'Küresel Kömür Risk Değerlendirmesi' raporu, dünya genelinde üzerinde çalışılan 1200 yeni kömür santrali projesi olduğunu ve bunun iklim için yıkıcı etkileri olacağı ifade edildi. bianet'in haberine göre, analizde, planlanan projeler ülke bazında detaylandırılıyor. Türkiye de, üzerinde çalışılan 49 kömürlü santral projesi ile raporda dördüncü sırada yer alıyor.

Raporda, dünya çapında planlanan projelerin hepsinin yapılması durumunda, toplam kurulu gücü 1,4 milyon megawatt, yani Amerika'daki mevcut kömür santrallerinin dört katı kapasite eklenmesi anlamına geleceğine; bunun da iklim değişikliğine neden olan karbon salımlarının, önümüzdeki 20 yılda dünyayı iki derece daha ısıtacağına dikkat çekildi.

Aksoğan: İklim değişikliği 0,8 dereceye ulaştı

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, Dünya Bankası'nın yeni yayınladığı raporda da 4 derecelik artışın dünya için yok edici olacağı ve önlenmesi gerektiğinin açıkça belirtildiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçtiğimiz beş yılda kömür kullanımı küresel karbon salımlarının  üçte ikisini oluşturdu. İklim değişikliği 0,8 dereceye ulaştı ve hali hazırda ciddi etkiler doğurmaya başladı.

Yenilenebilir enerji kaynağı bakımından dünyada üst sıralarda yer alan Türkiye, bunu kullanmak yerine kirli kömür enerjisi konusunda dünyada ilk dörtte yer almayı seçiyor.

"Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, dünkü açıklamasında Dünya Bankası'nın "Isıyı Düşürün!" çağrısına kulak vereceklerini belirtmişti. Sayın Cevdet'in bu açıklaması Enerji Bakanlığı'nın fosil yakıtları destekleyen 2023 enerji vizyonu ile çelişmektedir. Kömürün hem havamıza, hem suyumuza hem de iklimimize zararı ortadayken, bir an önce bu yanlıştan dönülmeli ve yenilenebilir enerjiler konusunda bir yol haritası oluşturulmalı."

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-komur-uretiminde-dunya-icin-en-buyuk-4-tehdit_103039.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!