Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yeni Vergi Zam Getirmez

İmar artışı olursa yüzde 40 ile 100 arası vergi alınacak.

yapi.com.tr
Yeni Vergi Zam Getirmez

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kamuda Şeffaflık Paketi kapsamında, belediyelerin imar planı değişikliklerinde pay alacağını açıkladı. 14 Ocak itibariyle uygulamada olan ve rant vergisi olarak adlandırılan yeni vergilendirmede, değer artışı belediye meclisi bütçe komisyonunca belirlenecek. Komisyon yüzde 40 ile yüzde 100 arası değişen oranda vergi alacak.

İnşaat sektörüne yeni bir vergi gelmesi ‘ev fiyatları artar mı’ sorusunu da akla getirdi. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Nazmi Durbakayım’a göre yeni verginin fiyat artışı ile ilgisi yok. Durbakayım, bunun nedenini şöyle açıkladı: “Benim 1 emsal bir yerim var. Komşu arsayı da dahil edip emsalimi 2 yaptık. Bu artış için komşu arsa sahibine para ya da gayrimenkulden pay veririm. Uygulanacak sistemde ise emsal artışını kamu yapıp payı kamu alacak. Bunun satış fiyatıyla ilgisi yok. Yeni uygulama döneminde ev fiyatları artacak yorumları oluyor ama gerçekçi değil. Talep olmayan bir yerde nasıl zam yapılır. Ancak sektör uzun süredir fiyatları arttırmadı. Bu nedenle maliyet artışından kaynaklanan zam bekleniyor” dedi.

Belediyelerin yeni uygulamayı gelir kapısı olarak görmesinin büyük sorunlar yaratacağını belirten Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik ise kamu ve belediyeler tarafından malikin başvurusu olmadan, yapılacak imar artışından rant vergisi alınmasının adil olmadığını dile getirdi. Çelik, “Bu işin adil çözümünün sağlanabilmesi için mevcut imar planlarının kazanılmış hak haline getirilerek, bir milat oluşturmak ve mülk sahibinin talebi ile bir imar artışı olması halinde vergilendirmek gerekir” dedi. Çelik,  imar hakkının kamu tarafında düşürülmesi halinde de zararın kamu tarafından karşılanması gerektiğini dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-vergi-zam-getirmez_127829.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!