Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

İMKON'dan Rant Vergisine Şartlı Destek

İMKON Genel Başkanı Tellioğlu: Çevre ve Şehircilik Bakanlığının emsal artışlarından doğan imar gelirinin yüzde 40'ından pay alınmasına yönelik düzenleme çalışmasına olumlu bakıyoruz ancak söz konusu değer artışlarını belirleyecek ölçütler yoruma açık olmamalıdır.

yapi.com.tr / AA
İMKON'dan Rant Vergisine Şartlı Destek

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın emsal artışlarından doğan imar gelirinin yüzde 40'ından pay alınmasına yönelik düzenleme çalışmasına olumlu baktıklarını ancak söz konusu değer artışlarını belirleyecek ölçütlerin yoruma açık olmaması gerektiğini belirtti.

Tellioğlu, yazılı açıklamasında, Bakanlığın imar artışı gelirinin oluşturulacak bir fona aktarılması ve bu fonda biriken paranın yasanın içeriğinde olduğu gibi bir kısmı belediyelere, bir kısmı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığına aktarılarak kentsel dönüşüme katkı sağlaması gerektiğine işaret etti.

Türkiye'de mevcut imar parsellerinin iş ve konut projelerine dönüşümündeki emsal ve değer artışlarının yenilenen imar çalışmaları sonucunda belirlenen değer artış gelirinin, mevcut yasalar çerçevesinde vergilendirilmesinin imkansız olduğunu ifade eden Tellioğlu, şunları kaydetti:

"Özellikle İstanbul ve Ankara'da geçerli olan bu kayıtsız ve haksız kazançların, mevcut vergi düzenlemeleri ile bütçeye aktarılamadığı ve vergi dışı kaldığı bilinmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının emsal artışlarından doğan imar gelirinin yüzde 40'ından pay alınmasına yönelik düzenleme çalışmasına olumlu bakıyoruz ancak söz konusu değer artışlarını belirleyecek ölçütler yoruma açık olmamalıdır. İmar artışından doğan gelirin, kent içinde üretilen zenginliğin eşit miktarda tüm vatandaşların yararına kullanılmasında fayda görüyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/imkondan-rant-vergisine-sartli-destek_127067.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!