Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni Yılda KOBİ’lere 5 Milyarlık Yeni Paket!

KOBİ’lere yönelik 50 bin liralık sıfır faizli krediye rekor talep gelirken KOSGEB yeni yılın yol haritasını da belirledi. Buna göre 9 ayrı program kapsamında KOBİ’lere 5 milyara yakın finansman sağlanacak.

yapi.com.tr
Yeni Yılda KOBİ’lere 5 Milyarlık Yeni Paket!

KOBİ'lere yönelik ilk yılı ödemesiz 3 yıl vadeli 50 bin liraya kadar sıfır faizli krediye rekor başvuru gelirken, KOSGEB 2017 yılının planlamasını da yaptı. Edinilen bilgilere göre yeni yılda 50 bin liralık faizsiz kredinin yanı sıra 9 ayrı program kapsamında KOBİ'lere milyarlarca liralık destek sağlanması planlanıyor. Bu kapsamda 2016 yılında 991 milyon lira olan KOBİ'lere destek bütçesi yeni yılda 1.1 milyar lira olarak belirlendi.

Hesaplamalara göre 1.1 milyar liralık kaynağın kaldıraç etkisi ile birlikte KOBİ'lere yeni yılda 5 milyar liraya kadar finansman desteği sağlanabileceği hesaplanıyor. Söz konusu destekler KOSGEB'in tüm programlarına aktarılacak. Ekonomi yönetiminden edinilen bilgilere göre 2017 yılında ekonominin gidişatına bağlı olarak bu destek mekanizması artırılabilecek.

Sabah'ın haberine göre özellikle KOBİ'lere kullandırılacak ilk yılı ödemesiz 3 yıl vadeli 50 bin liraya kadar sıfır faizli krediye rekor başvuru gelmesinin ardından mikro işletmelerin bu talebinin karşılanmasına yönelik ilave adımların atılabileceği ifade ediliyor. Başvuruları geçen hafta sona eren ve ödemelerin başladığı 15 bin KOBİ'ye verilmesi planlanan faizsiz kredi için 244 bin 980 işletme başvuru yapmıştı.

Destek alan ayağa kalkıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın koordinasyonunda yürütülen KOSGEB kredilerinde belirlenen hedeflere ulaşıldı. KOSGEB desteğiyle on binlerce girişimci kendi işini kurarken, işletmesini kapatan sayısı ise sınırlı oldu. KOSGEB desteğiyle kurulan her 100 işletmeden sadece 5-6 tanesi kapandı. Üç yıllık dönemlerde izlenen bu işletmelerden yüzde 95'i ise kendi ayakları üzerinde durmaya devam ediyor. KOSGEB verilerine göre bugüne kadar 550 bin kişiye eğitim verildi. Son beş yıllık dönemde toplam 28 bin girişimci kendi işinin patronu oldu. Son beş yıllık dönemde KOSGEB destekleri ile 100 binin üzerinde kişiye ilave sağlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-yilda-kobilere-5-milyarlik-yeni-paket_153444.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!