Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Nefes Kredisinden 27 Bin KOBİ Faydalandı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 'Nefes kredisi'nden 3 ay içerisinde 27 bin KOBİ'nin yararlandığını bu kapsamda 2,6 milyar lira kredi kullanıldığını açıkladı.

yapi.com.tr
Nefes Kredisinden 27 Bin KOBİ Faydalandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 12 Aralık 2016'da başlayan 'Nefes kredisi' projesinden bugüne kadar 27 bin şirketin faydalandığını bu kapsamda 2,6 milyar liralık kredi kullandığını bildirdi.

İHA'nın haberine göre, Hisarcıklıoğlu, "Birliğimizin, oda ve borsalarımızın sağladığı ucuz kaynak ve yüzde 85 KGF teminatı ile TOBB üyesi KOBİ'ler piyasa şartlarının çok altında olan yüzde 9,90 oranından 150 bin TL'ye kadar kredi kullanıyor. Üyelerimize hem kredi veriyor, hem kefil oluyoruz. Bugün bankalar piyasada yüzde 12'li rakamlara mevduat topluyor. Biz ise yüzde 10'un altında faizle kredi kullandırıyoruz" diye konuştu.

Nefes Kredisi uygulamasının KOBİ kredi faizlerini aşağı çektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:

"KGF'nin Portföy Garanti Sistemi sayesinde Nefes Kredisi başvuruları saatler içerisinde onaylanıyor. Eskiden olduğu gibi haftalarca beklenmiyor.

Nefes Kredisi'nden sonra bankalar da devreye girdi. Hemen hemen hepsi KOBİ veya esnaf kredisi kampanyalarına başladılar. Yüzde 15-18 bandında seyreden KOBİ kredi faizlerini yüzde 12'lere kadar düşürdüler. Nefes Kredisi projesi, ortaklarımızdan Denizbank ve Ziraat Bankasına da özellikle teşekkür ediyorum."

En çok kredi toptan ve perakende ticaret sektöründe kullanıldı

Nefes Kredisi kullanım istatistikleri incelendiğinde toptan ve perakende ticaret, imalat, inşaat ile ulaştırma ve depolama sektörleri sırasıyla en çok kredi kullanan sektörler olarak öne çıktı.

Toptan ve perakende ticaret sektörü kredinin yarıya yakınını kullanmış durumda. İmalat sektörünün alt kırılımlarına bakıldığında da gıda ürünlerinin imalatı, metal ürünleri imalatı ve makine ve ekipman imalatı sektörleri başı çekiyor.

İstanbul'da kredi hacmi 400 milyon lira oldu

Öte yandan Türkiye'nin bütün illerinde kredi kullandırıldı. En çok kullanım da sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli'de gerçekleşti. İstanbul'da 400, Ankara'da 350, İzmir'de 200 milyon lira kredi hacmine ulaşıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nefes-kredisinden-27-bin-kobi-faydalandi_156952.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!