Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yenilenebilir Enerjide Yatırım Rekoru

Geçen yıl rekor seviyede gerçekleşen yenilenebilir enerji yatırımları, bir önceki yıla göre 13 milyar dolar artarak 286 milyar dolara ulaştı. Gelişen ekonomilerde temiz enerji kaynaklarına 156 milyar dolar harcanırken, gelişmiş ülkelerde bu miktar 130 milyar dolar oldu.

yapi.com.tr
Yenilenebilir Enerjide Yatırım Rekoru

Birleşmiş Milletler Çevre Programı'nın yıllık raporuna göre, 2015'te yenilenebilir enerji kurulu gücüne 134 gigavat eklendi. Geçen yıl dünyada yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlar, bir önceki yıla göre 13 milyar dolar artarak, 286 milyar dolar oldu. Yenilenebilir enerjide bir önceki rekor, 2011'de 279 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Rapora göre, 2004-2015 yılları arasında yenilenebilir enerji kaynaklarına toplam 2,3 trilyon dolar yatırım yapıldı. Küresel elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payı 2015'te bir önceki yıla göre yüzde 1,2 artış göstererek toplamda yüzde 10,3'e yükseldi.

Gelişen ekonomiler yatırımda başı çekti

Geçen yıl ilk defa gelişen ekonomilerin yenilenebilir enerji yatırımları, gelişmiş ülkelerde yapılan yatırım seviyesini geçti. Gelişen ekonomilerde temiz enerji kaynaklarına 156 milyar dolar harcanırken, gelişmiş ülkelerde bu miktar 130 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dünyada rekor seviyede gerçekleşen yenilenebilir enerji yatırımlarının yüzde 36'sı 102,9 milyar dolarla Çin'de gerçekleşti. Hindistan'da 10,2, Güney Afrika'da 4,5 ve Meksika da ise 4 milyar dolar yatırım yapıldı.

Türkiye, Fas ve Uruguay yenilenebilir enerjiye 1 milyar dolardan fazla kaynak ayıran ülkeler listesinde yer aldı. Geçen yıl Avrupa'da ise yatırımlar bir önceki yıla göre yüzde 21 düşüşle 48,8 milyar dolara geriledi. Böylece Avrupa, yenilenebilir enerji yatırımında son 9 yılın en düşük seviyesini gördü. Yatırımlar, ABD'de yüzde 19 artarken, Japonya'da ise aynı oranda kaldı.

Raporda, yenilenebilir enerji yatırımlarının gelişmiş ülkelerden gelişen ekonomilere kaymasında Çin'in rüzgar ve güneşe yönelmesi, gelişen ülkelerde artan elektrik talebi ve gelişmiş ülkelerdeki yavaşlayan ekonomik büyümenin etkili olduğu belirtildi. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarının ucuzlaması ve Avrupa'da bu kaynaklara yapılan desteklerin azaltılmasının da yatırımları etkilediği kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yenilenebilir-enerjide-yatirim-rekoru_143876.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!