Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yerli Kömürde Yeni Yatırım Modeli

Enerji Bakanı Albayrak, yerli kömürün elektrik üretimindeki payını artıracak yeni yatırım modelini açıkladı. Yeni modelde ÖİB yatırım için birim fiyat yarışması yapacak, TETAŞ veya EÜAŞ elektriği alacak.

yapı.com.tr
Yerli Kömürde Yeni Yatırım Modeli

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yerli kömürün elektrik üretimindeki payının artırılması için öngörülen yeni yatırım modelini açıkladı. Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre, Albayrak, “Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın yapacağı birim fiyat yarışması usulüyle ihale yapılması yöntemine dayanan yeni bir yatırım modeli oluşturuldu. Bu modelde, tesiste üretilecek enerjinin Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) veya Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ ) tarafından ihale sonucu ortaya çıkan birim fiyattan satın alınması öngörülüyor” dedi.

"Amaç yatırımların hızlanması"

Bakan Albayrak, yerli kömürden elektrik yatırımlarının desteklenip hızlanmasını amaçladıklarını belirtti. Albayrak, gelişmiş ülkelerin de elektriklerini kömürden sağladığına dikkat çekerek, “Afşin-Elbistan’dan sonra Konya, Eskişehir, Afyon ve Trakya’daki havzalardaki ciddi rezervleri devreye alıp, bölgesel arz güvenliğinde kullanacağız” diye konuştu. Albayrak, enerji talebinin yüzde 35’inin Marmara, yüzde 20’sinin de Trakya’dan kaynaklandığını, talebin karşılanmasında kömüre yoğunlaşılmasını amaçladıklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yerli-komurde-yeni-yatirim-modeli_144448.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!