Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Aliağa'da Kömüre "Dur" Dediler

Dünya çapında 13 farklı ülkede düzenlenen eylemlerin son halkası olarak Türkiye’de, kömürün sanayi ve enerji üretiminde yoğun olarak kullanıldığı Aliağa’da bir araya gelenler "kömüre dur" dedi.

yapi.com.tr
Aliağa'da Kömüre "Dur" Dediler

Bianet'in haberine göre, Türkiye’nin dört bir yanından, dün otobüslerle, bisikletlerle gelen 2000 kişi, Aliağa’nın fosil yakıt ve kömür kaynaklı pisliğinin döküldüğü, cüruf dağında bir araya geldi. 80 kurumun oluşturduğu Fosil Yakıt Karşıtı İnisiyatif kapsamında bir araya gelen insanlar "kömüre dur" dedi.

12:00'da Foça'ya 17 km uzaklıktaki Ilıpınar Köyü'nden termik santral ve sanayi atıklarının döküldüğü cüruf dağına yürüyüş ile başlayan eylem ve etkinlikler akşama kadar devam etti.

Dünya çapında 13 farklı ülkede 4-5 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenen eylemlerin son halkası olarak dünyanın üçüncü en büyük kömür tehdidi olan Türkiye’de, kömürün sanayi ve enerji üretiminde yoğun olarak kullanıldığı Aliağa’da bir araya gelindi.

Eylemler, Paris Anlaşması’nın gereklerinin yerine getirilmesi için dünyanın en kirli fosil yakıt projelerini durdurmayı amaçlıyor.

İnisiyatif adına konuşan FOÇEP üyesi Ezgi Türetken, “Tüm Dünya’nın bildiği bir gerçek gözümüzün önünde duruyor. Fosil yakıtların hepsini yerin altında tutmalıyız. Artık, 'Fosil Yakıtlardan Kurtul' diye haykırmanın tam zamanıdır" dedi.

Ancak, anlaşmayı imzalayan Türkiye, 71 yeni kömürlü termik santral planlıyor. Küresel iklim değişikliğinin başlıca nedenlerinden biri olan kömürlü termik santraller, diğer bir yandan da yaşam alanlarını tehdit ediyor. Dört bir yana saçılan atıklar nefesleri tıkıyor, toprakları kirletiyor, suları zehirliyor.

Kirliliği bizzat yaşayanlardan, Foçalı Ezgi Türetken, “Bu projelerinden dördü de yanıbaşımızda, Aliağa’da planlanıyor. Buna izin vermeyeceğiz. Kömürden Kurtulacağız. “Sadece Aliağa’da değil, ülkemizin dört bir yanında, kömürlü termik santrallerle, kontrolsüz sanayileşmenin yarattığı zehirlenmeyle, nükleer tehditle, sularımızın çalınmasıyla, doğa yıkımlarıyla hep beraber mücadele edeceğiz” dedi.

İnsan zinciri

İnsan pankartı ile “Dur” yazan eylemciler, hemen sonrasında, giderek her gün büyüyen, daha fazla atığı toprağa boca eden sanayi tesislerine de artık yeter demek için İnsan Zinciri kurdu.

Fosil Yakıtlardan Kurtul İnisiyatifi, Aliağa’dan başlayarak, tüm Türkiye’de yapılması planlanan kömürlü termik santralleri hayata geçirmemeyi hedefliyor. İnisiyatif tarafından eylem, “yeni bir başlangıç” olarak tanımlanıyor. İnisiyatif bu süreci şöyle açıklıyor, “Çözümü, evimizden, yaşam alanlarımızdan başlayarak tüm Dünya’nın dönüşüme girmesi için artık ciddi adımlar atmak. Aliağa’da planlanan 4 termik santral projesi iptal olana kadar, ülkemizde yapılması planlanan 71 termik santralden vazgeçilene kadar, tüm fosil yakıt projeleri iptal edilene kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

ETİKETLER: Aliağa kömür
http://www.yapi.com.tr/haberler/aliagada-komure-dur-dediler_144716.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!