Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yerli Seramik Malzeme Kullanımı İhracata Katkı Sağlıyor!

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, seramik sektörü üretiminde kullanılan hammaddelerin büyük ölçüde yerli kaynaklardan temin edilmesinin sektör ihracatını önemli kıldığını söyledi.

yapi.com.tr / AA
Yerli Seramik Malzeme Kullanımı İhracata Katkı Sağlıyor!

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan,Elvan, Bloomberg HT tarafından düzenlenen "Sektör Buluşmaları-Seramikte Türkiye" toplantısına katıldı. Konuşmasında seramik sektörüne de değinen Elvan, seramik sektörünü de içine alan inşaat malzemeleri sektörünün yarattığı istihdam ve katma değere ek olarak, önemli bir üretim ve ihracat potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Elvan, seramik kaplama malzemelerinde 2015 yılı itibarıyla 320 milyon metrekare üretim ile Türkiye'nin dünyada sekizinci, Avrupa'da ise üçüncü sırada yer aldığını belirterek, sektöre ilişkin şu rakamları paylaştı:

"2015 yılında toplam seramik malzemeleri ihracatımız 940 milyon dolara ulaşmıştır. Birleşmiş Milletler Comtrade verilerine göre ülkemiz 2015 yılında seramik ürünleri ihracatında değer bazında dünyada onuncu, Avrupa'da ise beşinci sırada yer almıştır. Ürün grupları içinde ise seramik sağlık gereçleri ihracatında ülkemiz 2015 yılında dünyada beşinci, Avrupa'da ise üçüncü sırada yer alırken, seramik kaplama malzemelerinde dünyada dördüncü, Avrupa'da ise üçüncü sırada yer alarak dünyanın önde gelen ülkeleri arasında olmayı başarmıştır.

Seramik sektörü üretiminde kullanılan hammaddelerin büyük ölçüde yerli kaynaklardan temin edilmesi ve sektör üretiminde yerli katma değer oranının yüksek olması, sektör ihracatını ayrıca önemli kılmaktadır. Seramik ihracatında önemli bir konumda olan ülkemiz, uluslararası piyasalarda konumunu güçlendirerek ihracatını çok daha ileri seviyelere çıkarmayı hedeflemektedir.

Son yıllarda uluslararası pazarlarda önemli bir seviyeye gelen yurt dışı müteahhitlik hizmetleri sektörünün üstlendiği taahhütlerde yerli seramik malzemelerinin kullanılmasının da seramik sektörü ihracatına doğrudan katkı sağlayacağını belirten Elvan, önümüzdeki yıllarda dünyada ve Türkiye'deki gelişmelere paralel olarak seramik sektörünün ülke ekonomisine katkısının çok daha ileri seviyelere ulaşma potansiyeli taşıdığını söyledi.

Dünyada ve Türkiye’de kentleşmenin hızlanması ile beraberinde getirdiği fırsatlara değinen Elvan, Türk seramik sanayisinin bu fırsatlardan en iyi biçimde yararlanabilmesi ve rekabetçiliğini koruyabilmesi için dünyadaki teknolojik ve yenilikçi gelişmeleri takip ederek, tedbirleri zamanında almasının gerekliliğine işaret etti.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/yerli-seramik-malzeme-kullanimi-ihracata-katki-sagliyor_156342.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!