Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeşil Dönüşümle 8-15 Milyar Dolar Kazanç

Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, tamamlandığında dünyadaki şehirler ile kıyaslanabilecek nitelikte olacak Kayabaşı projesine ve proje kapsamında yapılacak ekolojik yerleşim alanlarına dikkat çekti.

Yeşil Dönüşümle 8-15 Milyar Dolar Kazanç

Yeni şehirde ihale tamamlandı planlamaya geçildi

Geçtiğimiz günlerde açıklanan İstanbul’daki iki yeni şehir projeleriyle ilgili olarak Erdoğan Bayraktar, 3. havalimanını da kapsayarak Kemerburgaz'dan başlayıp Başakşehir'i, Kayabaşı'nı içine alan ve Küçükçekmece'ye kadar uzanan bu yeni şehirde ekolojik yerleşim alanları kurulacağını söyledi. 

1,5 milyon nüfusu barındıracak bu şehrin dünyada Kuala Lumpur, Seattle, Vancouver gibi şehirlerle yarışacağını ifade etti. Özellikle Kayabaşı’nda yoğunluğun 1,5 olduğu, büyük meydanların bulunduğu ve kültür, eğitim ve sosyal anlamda demokratik bir yapının olduğu yerleşim kurduklarını, yağmur suyu kullanımını teşvik ettiklerini belirtti.

İngiliz, ABD ve Türk firmaların oluşturduğu konsorsiyumun ihaleyi aldığı bu yeni şehirde ihale aşamasının tamamlanarak planlama ve kentsel tasarım çalışmalarının yürütüldüğünü bildirdi. Bu yeni şehrin İstanbul’un kentsel dönüşüm sürecine de katkı yapacağını belirten Erdoğan 2023 vizyonunun gerek çevresel değerlerin korunması gerekse şehirleşme anlamında bakanlığına önemli sorumluluklar yüklediğini ifade etti. 

"Onların söylemlerine inananlara kızıyorum"

Kentsel dönüşüm projelerine desteğin arttığına dikkat çeken Bayraktar artık hala karşı çıkanların olduğunu ama artık bunlara kızmadığını belirtti. Asıl kızdığının karşı çıkanların söylemlerine kananlar olduğunun altını çizen Bayraktar “kentleri dönüştürelim de onların zihniyetini nasıl dönüştürelim” şeklinde görüşlerini ifade etti. 

"Kentleri salaş ve kaçak yapılardan temizleyeceğiz"

Kentleri  “salaş” ve “kaçak” yapılardan kurtaracaklarını, bunun için geleneksel kalkınma modellerinden uzaklaşarak yeşil ekonomi ve yeşil politikaların peşinden koştuklarını belirten Bayraktar “Almanya bu bağlamda çok takdire şayan bir ülke; binaları yeşil… Keza Kuzey Avrupa ülkeleri de öyle…. Bütün dünya elele vererek Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerden Amerika’ya kadar bütün dünyayı kucaklayan çevreci yaklaşımın peşinden gitmeliyiz” açıklamasını yaptı.

“Yeşil dönüşümün kazancı yıllık yaklaşık 8-15 milyar dolar olacak.”

Ekolojik yerleşim alanlarında yalnızca bisikletlerin ve elektrikli arabaların girebileceği bölgeler yapılacağından bahseden Erdoğan Bayraktar, “Çiçek bahçeleri yapacağız, donanımlı göletler yapacağız. Bu çalışmalarımız, dünya çapında iddialı olacak ve İstanbul'un da marka değerini arttıracak” dedi. Kişi başına düşen yeşil alanın 8-12 metrekarearasında değiştiğini yeni ekolojik yerleşimlerde bunun 18 metrekareye çıkarılacağını, hatta yeşil çatılarla bu miktarın daha da fazlalaşacağına değindi. 

20 yıl içinde enerjiye harcanan paranın 55-70 milyar dolar arasında değiştiğinin altını çizen Bayraktar, yüzde 30-40 arasında enerji tasarrufu sağlanacak binaların tamamı enerji tasarruflu olursa, yaklaşık 8-15 milyar dolar arası yıllık kazanç sağlanacağını vurguladı.

Güneş enerjisi sistemleri şart koşulacak

Yaklaşık 14 milyon konutun elden geçmesi, bunların 6,5 milyonunun yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini yineleyen Erdoğan Bayraktar, “Gayemiz sadece binaları yenilemek değildir. Önümüzdeki dönemde, ülkemizin gelişme ve ilerleme sürecinin grafiğini yükseltecek en önemli çalışma; dönüşüm seferberliğimiz olacak” diyerek yeni binalarda rüzgâr ve güneş enerjisiyle yağmur suyundan istifade edilmesinin dönüşüm çalışmalarında büyük ölçüde şart koşacağını sözlerine ekledi.

"Yatırım yapılacak şehirler belli!"

Yeşil bina yapan müteahhitlerin dairelerinin peynir ekmek gibi sattığını iddia eden Bayraktar İstanbul’da artık hem işten hem işletmeden para kazanmanın gerektiği bir döneme girildiğini; yatırımın kayacağı şehirlerin belli olduğunu ifade etti. İzmir’in şehir olarak çok önemli olduğunu, çok iyi projelere gebe olduğunu, potansiyelinin çok iyi olduğunu belirten Bayraktar Körfez Geçişi projesiyle Bursa’nın da yıldızının parlayacağını, onu Antalya, Diyarbakır gibi şehirlerin izlediğini belirterek artık yatırımların buralara kayması gerektiğini vurguladı. Bakan Bayraktar, yenilenecek 6,5 milyon konutun büyük bölümünün yeşil bina tarzında tasarlanacağını söyledi.

Bakan Erdoğan Bayraktar konuşmasını “dönüşüm sürecinde farklı paydaşlara ufuk açacak çalışmaların önü açılmalı. Bu tür toplantıları Bakanlık olarak destekliyor, düzenleyenleri tebrik ediyoruz” sözleriyle sonlandırdı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-donusumle-8-15-milyar-dolar-kazanc_104737.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!