Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeşil Öneri

Basından öğrendiğimize göre yeni Konak Belediye Başkanımız Sayın Hakan Tartan Konak ilçesinin yeşil dokusuyla yakından ilgileneceğini bildirmektedir. İşe başlar başlamaz sayın başkanın İzmir için çok önem taşıyan bu konu üzerinde durması sevindiricidir. Konu sağlık, estetik ve turistik yönleriyle çok önemli olduğundan biz sorunun il bazında ele

Cumhuriyet EGE
Yeşil Öneri

Basından öğrendiğimize göre yeni Konak Belediye Başkanımız Sayın Hakan Tartan Konak ilçesinin yeşil dokusuyla yakından ilgileneceğini bildirmektedir. İşe başlar başlamaz sayın başkanın İzmir için çok önem taşıyan bu konu üzerinde durması sevindiricidir. Konu sağlık, estetik ve turistik yönleriyle çok önemli olduğundan biz sorunun il bazında ele alınmasında yarar görüyoruz.

1950'lere kadar planlı dönemde İzmir şehir içi ağaçlandırmaları konusunda nasibini almış, Gazi Bulvarı, Fevzi Paşa Bulvarı, Cumhuriyet Bulvarı, Şair Eşref ve daha bir çok bulvara kavuşmuş ve İzmir'in iftiharı Fuar ağaçlandırmaları o dönemde olmuştur. 1950'den sonra Adnan Menderes'in Başbakanlığı sırasında Fevzi Paşa Bulvarı'ndaki çınarların acımasızca kesildiği söylenir. Bu tarihten sonra bu şekilde açılmış ve ağaçlandırılmış bulvarlara pek rastlanmıyor. Mevcutların da tamamlama dikimleri yapılmıyor, yanlış ağaç türü seçimleri ve yanlış budamalar dikkat çekiyor.

Yakın çevremizden bazı örnekler: Alsancak'ın 1438 numaralı dar sokağında bu yıl 'Grevilla robusta' adlı ağaç türü dikilmiş. Bu adı üstünde 'gürbüz-robusta' anlamında, dev bir ağaç. O sokağa sığmaz, evleri kısa bir süre sonra rahatsız eder. Alsancak Devlet Hastanesi karşısı, çok geniş bir kaldırım. Kaldırım birkaç ay önce yenilendiği halde ne ağaç dikilmiş nede dikim çukuru bırakılmış!Kıbrıs Şehitleri de aynı durumda .Birkaç yıl önce buraya turunç fidanları dikildi, başarılı da oldu ama tamamlama yok!

Şimdi esas konumuza gelelim: Bilindiği gibi İzmir Körfezi'nin üç yanı dağlarla çevrili. İzmir metropolü buradan gelen dokuz büyük sel deresinin tehdidi altında bulunmaktadır. 'Sel tehdidi altında' deyimini kullanmamızın nedeni, bu sel havzalarının su toplama bölümlerindeki ormanların perişan durumudur. Bu ormanlar yangınlar, usulsüz kesimler ve hayvan otlatmaları ile bu duruma gelmişlerdir. Önemli bir bölümü de kök kazmaları ile iyice çıplaklaşmış durumdadır. Bu, İzmir'in doğal güzelliğine yakışmamaktadır.

Konu, Çevre ve Orman Bakanlığı İzmir Bölge Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İZSU Genel Müdürlüğü ve İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nü ilgilendirmektedir. Yapılacak çalışmaları önem sırasıyla özetlemek gerekirse:

1. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü: Körfeze bakan ormanlık alanlarda koruma tedbirlerinin en üst düzeyde uygulanması, bozuk ormanların rehabilitasyonu, makilik sahaların korunması,

2. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı: Bu sahalarda plansız yapılaşmaya izin verilmemesi,

3. Çevre ve Orman Bölge Müdürlüğü: Mevcut canlı örtüye dokunulmadan açıklık sahaların erozyonu önleyici tedbirlerle ağaçlandırılması, mera vasfı olmadığı halde ve ıslah tedbirlerinin alınmadığı belirli yararlanıcıların belli olmayan tapuda mera tescilli sahaların mera yasasının 14/d fıkrasına göre ormana tahsis ettirilerek ağaçlandırılması.

4. İZSU Genel Müdürlüğü: Ana ve tali derelerin ıslahı ve erozyonu önleyici her türlü tedbirin finansmanı.

Bu çalışmalar tamamlanıp bakım ve koruması güvence altına alındığı zaman İzmir asıl kendine yakışır, sel tehdidinden kurtarılmış, sağlıklı, estetik ve turistik bir şehir olur.

M. Kemal Aşk / Orman Yüksek Mühendisi Em. AGM Genel Müdürü

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-oneri_70458.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!