Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Yine Denetimsizlik, Yine Can Kaybı"

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara, Ankara İskit Sanayi Sitesi'nde çıkan yangınla ilgili yaptığı açıklamada, bilirkişi heyetinin yaptığı inceleme sonuçlarını paylaşırken, benzer olayların tekrar etmemesi için yetkilileri uyardı.

yapi.com.tr
"Yine Denetimsizlik, Yine Can Kaybı"

"29 Mart 2019 tarihinde sabah saatlerinde aldığımız acı haber, insan hayatına ne kadar az önem verildiğini bir kez daha gözler önüne serdi. Ankara İskitler, Ata Sanayi Sitesi’nde kullanılmayan metruk bir binada, sabaha karşı çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybederken 12 kişi de yaralandı.

İnceleme yapmak üzere olay yerine giden bilirkişi heyetimizin yaptığı ilk belirlemelere göre, binanın üç katının göçmenler tarafından kullanıldığı, insani olmayan koşullarda ve çok sayıda insanın yaşadığı bu binanın elektriğinin karşıdaki başka bir metruk binadan kaçak olarak çekildiği görülmüştür. Elektriğin bina içindeki buzdolabı, aydınlatma armatürleri, ısınma amaçlı elektrikli ısıtıcı vb. cihazlara uzatma kabloları ile iletildiği tespit edilmiştir. Kabloların dış koruma kılıfları çoğu yerde erimiş ve bakır iletkenler görülmektedir. Detayları daha sonra yapılacak soruşturma safhasında kesinleşecek olmakla beraber, böylesi elektrik tesisatlarının yangın oluşturma riski yüksek olmakla birlikte elektrik tesisatından kaynaklı bir yangın olup olmadığı bilirkişi heyetinin çalışmaları sonucu netlik kazanacaktır.

Bunun yanında elektriğin karşı binadan alındığı yerin incelemesi yapılırken bu binada da yabancı uyruklu insanların tıpkı yanan binadaki gibi kötü şartlarda halen yaşamakta olduğu görülmüştür. Kesinlikle olmamasını ümit etmekle birlikte bu binada da benzer bir yangın olayının yaşanmaması için önlem almak üzere yetkilileri uyarıyoruz.

Olay yeri ve çevresindeki binalarda yaptığımız incelemelerde, 16 Ocak 2019 tarihinde 5 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Siteler Mobilyacılar Sitesi’nde yaşanan yangındaki eksiklere benzer tespitler yapılmıştır: Binaların havalandırma bacalarının olmadığı, yangın merdivenin bulunmadığı, elektrik tesisatlarının çok eski ve kötü durumda olduğu, panolarda kaçak akım rölesinin bulunmadığı, kablo bağlantılarının çıplak olduğu, halen eski tip tel sargılı porselen sigortaların kullanıldığı, bu sigortalarda olması gerekenden fazla tel sarılarak akım değerlerinin yükseltildiği gözlemlenmiştir.