Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

EMO'dan Wonderland Euroasia'daki Arıza Hakkında Açıklama

Ankapark'ta yaşanan arıza için TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Meslek Odalarının, ilgili örgütlerin bilimsel çalışmalarının dikkate alınmasına, insan öncelikli, kamusal çıkarları önceleyen ulaşım, sağlık, eğitim, eğlence politikaları hayata geçirilmesine tekrar dikkat çekti.

yapi.com.tr
EMO'dan Wonderland Euroasia'daki Arıza Hakkında Açıklama

"Kâr amacı güden ve denetimsiz yapılan inşaatlardaki sorumsuzluk Ankapark’ta kendini gösterdi ve 22 Mart 2019 tarihinde bir faciadan dönüldü. 31 Mart yerel seçimleri öncesi, Meslek Odalarının, demokratik kitle örgütlerinin uyarıları dikkate alınmadı.

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisini talan ederek büyük bir israf yapan, yaklaşık 2 milyar liraya bitirilen ve “yeterli denetim yapılmadan açılmamalı” uyarılarına aldırılmadan hizmete açılan, eski adıyla Ankapark, yeni adıyla Wonderland Euroasia’da “Roller coster”ın (lunapark hızlı treni) havada asılı kalması ve çok sayıda kişinin ölümle burun buruna gelmesi pek çok soru işaretini de beraberinde getirdi.

17 Mart 2018 tarihinde Gençlik Parkı’nda bulunan gondolun bir kolunun kırılması, gondolun platforma çarpıp durması sonucu facianın eşiğinden dönülmüştü. Yine 22 Mayıs 2017’de eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in turizmcilere birlikte yaptığı Ankapark gezisinde o dönemde inşaatı devam eden Ankapark’taki “roller coster”a turizmciler ve gazetecilerle birlikte binmişti. Roller coster hareket ettikten kısa bir süre sonra raylarda asılı kalmıştı. Aradan iki yıl geçmeden seçim yatırımı olarak Cumhurbaşkanı tarafından açılan Wonderland Euroasia’da yine benzer bir olay meydana geldi.

Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği’nin ikinci bölümündeki görev ve sorumluluklar  kısmında, ilgili idarenin görev ve sorumluluklarının 4. Maddesinin 2. Bendinde “Yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni belgesini düzenleyen ilgili idare görevlileri, görevlerinin gereği gibi yerine getirilmemesinden doğan her türlü yapı kusurundan ve böylece meydana gelen zararlardan dolayı tabi oldukları mevzuat çerçevesinde sorumludur.” denilmektedir. Yine Bayındırlık İşleri Kontrol Yönetmeliği’nde ihale edilmiş bir iş için o işin nasıl kontrol edileceği, geçici ve kesin kabullerinin nasıl yapılacağı açıkça belirtilmiştir.

Hızlı tren, adrenalin, gondol, dönme dolap gibi tüm eğlence makinalarının yürürlükte bulunan ilgili mevzuata göre aylık ve yıllık periyodik kontrollerinin yapılması, emniyet aksamlarının test edilmesi gerekmekte, ayrıca günlük olarak da eğlence makineleri işletmeye alınmadan önce, tüm emniyet tedbirlerinin çalıştığı tespit edilerek boşta çalıştırma işlemi yapılmalı ve bu kontrollerin yasal olarak kayıt altına alınması gerekmektedir.

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi, yetkililerin aşağıdaki sorulara cevap vermesini istiyor;

-Wonderland Euroaisa’daki lunaparkın ve diğer tesislerin kontrollüğünü kim ya da kimler yapmıştır?

-Eğlence merkezindeki raylı trenin montajında gerekli kontrol ve denetimler yapılmış mıdır?

-Raylı trenin işletmeye alınması için gerekli testler yapılıp geçici kabulü yapılmış mıdır?"

http://www.yapi.com.tr/haberler/emodan-wonderland-euroasiadaki-ariza-hakkinda-aciklama_171701.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!