Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Yolları Böldük, Hayatları Birleştirdik”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AKP Ar-Ge Başkanları Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, bölünmüş yol, Ovit Tüneli, İstanbul-İzmir Otoyolu, İstanbul’a yapılacak üçüncü köprü, Yüksek Hızlı Tren projeleri hakkında bilgi verdi.

yapi.com.tr / AA
“Yolları Böldük, Hayatları Birleştirdik”

Bölünmüş yollarla birbirine bağlanan il sayısının 75’e ulaştığını anlatan Yıldırım, bölünmüş yol projelerinin hayal olarak başlayıp gerçeğe dönüştüğünü söyledi ve projeler hakkında "Yolları böldük, hayatları birleştirdik" açıklamasında bulundu.

2015’te birçok proje tamamlanmış olacak

Devam eden projeler hakkında bilgi veren Yıldırım, İstanbul’da iki kıtayı birbirine bağlayan tüp geçidin uzunluğunun 15 kilometre, deniz altından geçen kısmının 5,4 kilometre olduğunu dile getirdi. Projenin toplam tutarının 1,3 milyar dolar olduğuna işaret eden Yıldırım, projenin 2015 yılında tamamlanacağını anlattı.

İstanbul-İzmir Otoyol Projesi hakkında da bilgi veren Yıldırım, proje dahilinde dünyanın en uzun 3'üncü köprüsünün inşasının da yer aldığını belirterek, projenin 2015 yılında tamamlanacağını kaydetti.

Ovit Tüneli projesi hakkında da konuşan Yıldırım, tünelin tamamlanmasının 132 yıllık bir hayalin gerçekleşmesi anlamına geldiğini söyledi. Yıldırım, projenin 2015 yılı sonunda bitirilmesinin amaçlandığını belirtti.

Marmaray Projesi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, projenin sadece İstanbul'un ulaşım sorunu çözecek bir proje değil, aynı zamanda Londra ile Pekin'i birbirine bağlayacak bir proje olduğunu söyledi.

Yıldırım, İstanbul'a yapılacak 3'üncü boğaz köprüsünün de ihalesinin yapıldığını hatırlatarak, şu anda köprü ayaklarının yerinin hazırlandığını ifade etti.

Yüksek Hızlı Tren projelerine ilişkin de konuşan Yıldırım, projelerin Ankara çıkışlı olmak üzere batıya ve doğuya doğru ilerlediğini hatırlattı.Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya hatlarının hizmete açıldığını belirten Yıldırım, bugüne kadar 8 milyonun üzerinde yolculuk gerçekleştiğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yollari-bolduk-hayatlari-birlestirdik_104101.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!