Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Binali Yıldırım Müteahhitlerin KİK Eleştirilerini Yanıtladı

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ve Türkiye Müteahhitler Birliği'nin (TMB) ortaklaşa düzenlediği yemekte konuşan Yıldırım, müteahhitlerin Kamu İhale Kanunu'na yönelik eleştirilerine yanıt verdi; gündemdeki çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

yapi.com.tr / AA
Binali Yıldırım Müteahhitlerin KİK Eleştirilerini Yanıtladı Foto: Fatma Yıldız (AA)

Kamu İhale Kanunu'nda değişiklikler yapılmasına karşın hala sorunların devam ettiğini belirten Binali Yıldırım, ''Bu İhale Kanunu'nun sorunları bitmez. Bu sorunların bir parçası da müteahhitlerimiz. İdare olarak bizim elbette ki kusurumuz olabilir, kanunda yetersizlik olabilir. Ama buraya mükemmel bir kanun da getirsek, 6 ayda paçavraya döner'' diye konuştu. Değişikliklerle değil değerlerle hareket edilmesi gerektiğini anlatan Yıldırım, söz konusu değerlerin yapılan işe saygı, idarenin müteahhitlere bakış açısı, inisiyatif kullanmaya yönelik düzenlemeler olduğunu kaydetti.
    
''10 yılda Türkiye'nin görüntüsünü değiştirdiniz''
    
Son 10 yıldır müteahhitlerle birlikte olduğunu dile getiren Yıldırım, yapılan eserlerin müteahhitlerin emeği ile gerçekleştiğini çok iyi bildiklerini ifade ederek, ''Milletimiz de bizim kadar biliyor'' diye konuştu. Türkiye'de müteahhitlik alanında yapılanların başka ülkelerde yapılanlardan 3 kat daha ucuzuna mal edildiğini kaydeden Yıldırım, ''Türkiye'nin 10 yılda görüntüsünü değiştirdiniz. Türkiye'de artık herkes daha rahat, öz güveni artmış, 'başka ülkelerde olanın daha iyisi benim ülkemde var' diyerek Anadolu yollarına çıkıyor, havalimanlarını geziyor, hızlı tren seferlerine biniyor. Bunlar sizin eseriniz'' ifadesini kullandı.
    
''Müşavirlik firması olmaması bir eksiklik''
    
Yıldırım, şu anda gündemlerinde 3. havalimanı dahil toplam 45-50 milyar liralık projeler olduğunu belirterek, bunların sayısının yıllara göre artacağını dile getirdi. Son 10 yılda ulaştırma alanında 134 milyar liralık yatırımlar yapıldığını anlatan Yıldırım, yerel yönetimlerdeki altyapı yatırımları dahil edildiğinde rakamın 197 milyar liraya ulaştığını ifade etti. Gelecekte Türkiye'nin, batıdan doğuya kayan servet ve zenginlik noktalarının geçiş güzergahı üzerinde olacağını kaydeden Yıldırım, ''Yani 'iş' diye bir problemimiz yok. İşleri nasıl iyi yaparız. Yaptığınız işten tatmin olmazsanız bir sonraki işi yapmayı canınız istemez'' değerlendirmesinde bulundu. Yıldırım, Türkiye'nin müteahhitlik alanında dünyada Çin'den sonra ikinci olmasına karşın bir müşavirlik firması olmadığına dikkati çekerek, ''Türkiye'nin, şimdiye kadar an az 3 tane uluslararası düzeyde müşavirlik firması çıkarması gerekirdi. Bunun olmaması bir eksikliktir'' dedi.
    
Metro inşaatlarında yüklenicilere istasyonlarda iş merkezi kurma ayrıcalığı verilmesi
    
Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Yıldırım, bir gazetecinin metro inşaatlarının 20-30 kilometrelik kısmının ücretsiz yapılması karşılığında yüklenicilere istasyonların olduğu alanlarda iş merkezi yapılması fırsatı verilmesi fikrini hatırlatması üzerine, birçok projeleri olduğunu ancak bu projelerin her zaman genel bütçe imkanları ile yapma şanslarının bulunmadığını söyledi. Metro projeleri için düşündükleri modelin kendileri icat ettikleri bir şey olmadığını anlatan Yıldırım, imar düzenlemesinin bu şekilde yapılması yoluyla metro yapımı maliyetlerinin sıfıra kadar indirilebildiğini ifade etti.

Koçoğlu ve Sazak, Bakan Yıldırım'a, adına dikilen ağacın sertifikasını verdi

3. havalimanı arazisi
     
Yıldırım, 3. havalimanı arazisinde kamulaştırma bedelinin hangi rakamlara ulaşabileceğine ilişkin soru üzerine de, 3. havalimanı arazisinin büyük kısmının kamuya ait olduğunu ifade ederek, ''Özel mülkiyete konu kısım tabii ki var. Onun şu anda değer tespit çalışmaları, hak sahibiyle görüşmeleri yapılıyor. Şu anda vereceğim rakam çok sağlıklı olmaz'' diye konuştu. Kamulaştırmada yapılan hesaptan çok sonucun ne olduğunun önemine dikkati çeken Yıldırım, genellikle kamulaştırma bedellerinde hedefleri tutturma oranının hemen hemen sıfır olduğunu belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/binali-yildirim-muteahhitlerin-kik-elestirilerini-yanitladi_103288.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!