Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

YTÜ'ye Yapılacak Millet Bahçesi için 14 Milyon TL Harcanacak

Yıldız Teknik Üniversitesi’ne yapılacak millet bahçesi için 14 milyon TL harcanacak. Bazı ağaçlık bölgelere bina inşa edilmesi planlanan projeye öğrenciler büyük tepki gösteriyor.

yapi.com.tr
YTÜ'ye Yapılacak Millet Bahçesi için 14 Milyon TL Harcanacak

Millet bahçesi projelerine tüm itirazlara rağmen milyonlar harcanmaya devam ediliyor. BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kampüsü içerisinde yapılacağı açıklanan millet bahçesi projesini kazanan şirkete 14 milyon 861 bin TL ödenecek. Projeye ilişkin Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda yer alan ihale dosyasına göre, kampüsün bazı kısımlarında ağaç kesimleri de yapılacak. Ağaçların kesildiği bölgelere ise binalar inşa edilecek.

Proje dosyasında yer alan bilgilere göre, biyolojik gölet adı altında yapay gölet de yapılacak. Kampüs içerisine bilim parkı, süs havuzu ve bilim merkezi de inşa edilecek.

Öğrencilerin çoğunluğu karşı
Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencisi Sarya Toprak, öğrencilerin büyük çoğunluğunun projeye karşı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Okulumuzun rant amaçlı peşkeş çekilmesi kabul edilemez. YTÜ öğrencileri olarak millet bahçesine karşı olduğumuzu defalarca dile getirdik. Yapılan anketlerde öğrencilerin büyük çoğunluğunun millet bahçesine karşı olduğu ortaya çıkmış oldu. Üniversiteler bizimdir, öğrencilerindir. Yaşam alanımız olan üniversitemizi, kampüsümüzü rantçılara, bilim ve sanat düşmanlarına bırakmayacağız.”

“Bilgi verilmedi, fikrimiz alınmadı”
İktisadi İlimler Fakültesi öğrencisi Zelal Yıldız ise öğrencilerin fikrinin alınmadığını ve üniversite yönetiminin öğrencileri bilgilendirmediğini vurgulayarak, “Geçen senenin sonlarına doğru okulumuzda bir millet bahçesi projesi söz konusu olduğunu duyduk. Bununla ilgili biz bilgi almaya çalışana dek bizlere hiçbir şey söylenmedi. Biz bu okulun asıl özneleri olarak, fikrimiz alınmadan, ihtiyaçlarımız yok sayılarak okulumuzun böyle bir talana açılmasına karşı çıktık, karşı çıkıyoruz.” diye konuştu.

Öğrenciye soruşturma açıldı
YTÜ öğrencileri Millet Bahçesi Projesi’ne karşı eylemler düzenleyerek tepki gösterdi. Eyleme katılan bir öğrenciye okul yönetimi tarafından soruşturma açıldı. Öğrenciden, 16 Eylül tarihinde öğrenci yemekhanesinde yaptığı bir konuşmadaki, “Bu üniversite bizimdir. Bu üniversiteye millet bahçesi yapamazsınız diyoruz.” sözleri ve alkışlı protestoda bulunmasından dolayı savunması istendi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ytuye-yapilacak-millet-bahcesi-icin-14-milyon-tl-harcanacak_175871.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!