Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yürüyen Köşk Belgesel Oluyor

Atatürk, 1930’da bir ağaç dalının kesilmesini önlemek için 2 katlı köşkünü 4.80 metre ileri aldırmıştı. O tarihten bu yana ‘Yürüyen Köşk’ olarak anılan yapının taşınma öyküsünün belgeseli çekiliyor...

yapi.com.tr
Yürüyen Köşk Belgesel Oluyor

Mustafa Kemal Atatürk'e 1930 yılında Yalova'daki yazlık köşkünün bahçesindeki çınar ağacının dallarından birinin köşkün çatısına değdiği ve kesilmesi gerektiği bildirilir. Atatürk, ağaç dalının kesilmesi yerine köşkün ileri taşınmasını ister. İstanbul'dan getirilen tramvay rayları, binanın temelleri altına yerleştirilir ve bina rayların üzerine oturtulur. Bu yöntemle köşk, 4 metre 80 santim kaydırılır. Atatürk'ün bizzat katıldığı çalışmalar tamamlandığında ise hem yapı yıkılmaktan, hem de çınar kesilmekten kurtulur. Bu tarihten sonra ise iki katlı bina ‘Yürüyen Köşk' olarak anılmaya başlar.

Sozcü’den Hande Zeyrek’in haberine göre; Yürüyen Köşk'ün dönemin şartlarında taşınma hikayesi belgesele konu oldu. Filmin yönetmenliğini bugüne kadar uluslararası ödüllü belgesel filmlere imza atan yapımcı ve yönetmen Fehmi Gerçeker üstlendi.

Gerçekler, belgeselde Atatürk'ün doğa sevgisi ve çevrecilik anlayışını gözler önüne koymayı amaçlıyor. Belgeselde araştırmacı-yazar olarak yer alan tarihçi Sinan Meydan, “Yürüyen Köşk, Atatürk'ün doğa ve çevre sevgisinin sembolik uygulamalarından en önemlisidir.” diyerek Yürüyen Köşk'ün Atatürk'ün sevgi ve barış insanı olduğunun en gözle görülür kanıtlarından biri olduğunu vurguladı.

Belgeselin 19 Mayıs 2020'de tamamlanıp dünyanın çeşitli ülkelerine dağıtılacağını açıklayan yönetmen Fehmi Gerçeker, “Yaptığımız belgesel filmle dünyanın ilk çevreci devlet başkanı olan Atatürk'ün bu çok az bilinen yönünü ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yuruyen-kosk-belgesel-oluyor_176905.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!