Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yürüyen Köşk Yeniden Restorasyona Giriyor

Yalova'da, Atatürk'ün çınar ağacı dalının kesilmemesi için temelinden kaydırttığı, bu yüzden 'Yürüyen Köşk' adı verilen tarihi yapıda restorasyon çalışmaları başladı. Belediye Başkanı Yakup Koçal, restorasyon için iskelelerin yerleştirildiğini, yapılacak çalışmayı belirlemek için bir takım numunelerin alındığını söyledi.

yapi.com.tr / AA
Yürüyen Köşk Yeniden Restorasyona Giriyor

Yürüyen Köşk'ün onarımı için Anıtlar Kurulu'ndan birkaç gün içinde onayın geleceğini belirten Yakup Koçal, ardından çalışmaların hızlanacağını bildirdi. Koçal, restorasyon çalışması süresince binanın ziyarete kapanacağını ifade ederek, ''Yapı, bulunduğu yer nedeniyle rutubetten çok etkileniyor. Binada en son 2006 yılında restorasyon yapılmasına rağmen dış cephesinde çürümeler oluştu. Yeni çalışmayla köşkte 15-20 yıl restorasyon ihtiyacı kalmayacak. Binanın açılışını tahminen Nisan ayında yapacağız'' diye konuştu.
    
Yürüyen Köşk
    
Atatürk'ün bir yat gezisi esnasında gördüğü ve gölgesinde kahve içerek dinlendiği çınar ağacının yanında inşa edilen köşk, 1929'da tamamlandı. Zamanla büyüyen çınar ağacının dallarının köşke zarar vermesi üzerine bahçıvan dalların kesilmesini önerdi. Bunun üzerine Atatürk, dalların kesilmesi yerine köşkün kaydırılması talimatını verdi. Köşk, temeline raylar döşenerek 4 metre doğuya kaydırıldı. Bu nedenle köşke, 'Yürüyen Köşk' adı verildi. Halen müze olarak kullanılan köşkte Atatürk'e ait eşyalar ve bal mumu heykel bulunuyor.

Yapı, 2006'da restore edilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yuruyen-kosk-yeniden-restorasyona-giriyor_105484.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!